Domácí

Kauza "flákanec" se odkládá. Poslanec Volný nařkl výbor z podjatosti

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny dnes rozhodoval o trestu pro nezařazeného poslance Lubomíra Volného. Ten před dvěma týdny vyvolal potyčku při jednání o prodloužení nouzového stavu. Případ se ovšem odkádá. Volný totiž nařkl výbor z podjatosti, a tak by se jeho případem měl zabývajt jiný výbor.

Členové výboru se k případu sešli potřetí. Už dříve vyslechli aktéry konfliktu i předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO). Lubomír Volný si přivedl s sebou advokátku Elišku Faltýnkovou Rytířovou. Výbor může Volnému uložit pokutu do výše jednoho měsíčního platu, tedy 90 800 korun, nebo mu nařídit, aby se omluvil.

Ještě před zahájením jednání Volný vysvětloval, proč při svém projevu ve sněmovně neměl roušku: "Kdyby bylo nějaké nařízení, že ústavní činitelé nemusí nosit roušku, tak bych ji asi nosil právě jako na protest. Já jsem to bral tak, že tu roušku nenosím, protože to je politický symbol, že nesouhlasím s tím nouzovým stavem a s těmi opatřeními, ale minule právě mandátový výbor si vyžádal stanovisko legislativního odboru a kancléře a myslím že to ohlašoval pan Výborný, že my jako ústavní činitelé roušku nosit nemusíme," řekl Volný.

Na otázku novinářů, zda si roušku nasadí dnes při jednání mandátového výboru odpověděl: "Nosím ji jen proto, aby se mě nebáli zaměstnanci poslanecké sněmovny, kteří jsou vyděšeni tou mediální kampaní a teď si ji nasadím, protože jsem o to byl slušně poprošen,“ dodal.

Související obsah

Bitka, za kterou Volnému hrozí téměř sto tisícová pokuta, se strhla v Poslanecké sněmovně 21. ledna, kdy zákonodárci jednali o prodloužení nouzového stavu. Lubomír Volný začal u řečnického pultíku pronášet urážky, sociální demokraty označil za zkorumpovanou verbež. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) mu pohrozil vypnutím mikrofonu.

Na to Volný reagoval tím, že k Hanzelovi přišel a začal se s ním postrkovat a přetahovat o jeho mikrofon. Do bitky se zapojili i další poslanci a zakročit nakonec musela ochranka. Bitky si všimla také zahraniční média.

Poslechněte si vyjádření Lubomíra Volného po ukončení jednání výboru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz