Koronavirus

Zdravotníci chtějí rychle dostat druhou dávku. První je dost nechrání

Nejméně desítky lidí u nás onemocněly nemocí covid-19 poté, co byly naočkovány vakcínou proti koronaviru. Nemoc prodělávají například zdravotníci v jičínské nemocnici. Podle epidemiologů to není nic neočekávaného. Protilátky, které mohou nemoci zabránit, se prý vytvoří až po dvou týdnech od podání první dávky vakcíny.

V jičínské nemocnici do úterý dostalo první dávku vakcíny 1400 lidí. Očkovaní byli jak senioři nad 85 roků, tak také zdravotnický personál.

Nyní ale řeší první nemocné, kteří se nakazili i přesto, že už dostali první dávku vakcíny. "Onemocněli čtyři lidé ze zdravotnického personálu," uvedla Lucie Chytilová z Krajského zdravotnického holdingu.

Ještě dramatičtější je situace v nemocnici ve Slaném. Tam začali zdravotnický personál očkovat první lednový týden. Do týdne se ale začali hlásit první zdravotníci, kteří covidem onemocněli. "Měli jsme tu desítky lidí ze zdravotnického personálu, které onemocněly po první dávce," uvedl ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

A dokonce ani ti nejpovolanější odborníci na nemoc nevyzráli. Příkladem je epidemiolog Roman Chlíbek a jeho tým. "Náš devítičlenný tým objížděl domovy pro seniory, byli jsme naočkováni, ale šestý den po první dávce nás sedm onemocnělo," řekl Chlíbek.

Ale není to nic nečekaného. Po první dávce je účinnost vakcíny uváděna mezi 50 a 60 procenty. Vakcína firmy Pfizer obsahuje část genetické informace viru, která je obalená v tukové kapsli. To proto, aby lidské tělo část informace okamžitě nezničilo, ale dokázalo ji přečíst a vytvořit protilátky. Ty opravdu účinné vzniknou až po 14 dnech.

"Čím později se člověk nakazí po očkování, tím to zatím vypadá na to, že vzniklé protilátky dokážou průběh nemoci zmírnit," dodal Chlíbek.

Související obsah

Problém je v tom, že už nyní je málo práceschopných lékařů a zdravotníků. A tak si nemohou dovolit nechodit dva týdny do práce a čekat, než tělo protilátky vytvoří. Mezi nemocnými se pak mohou nakazit.

"I to je důvod, proč by se podle mě termín té druhé dávky neměl pro zdravotníky prodlužovat nad 21 dnů," uvedl ředitel slánské nemocnice Votoček. Ředitelé nemocnic tak apelují na vládu, aby zajistila dostatek vakcín a termín mezi dávkami se nemusel prodlužovat.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz