Domácí

Rážová: Nejčastěji se lidé nakazí v rodinách. Ministr to ale zpochybnil

Rážová: Nejčastěji se lidé nakazí v rodinách. Ministr to ale zpochybnil
Zdroj: TV Nova

Nejčastějším místem, kde se teď lidé nakazí novým koronavirem, jsou rodina, práce, zdravotnické pracoviště a zařízení sociálních služeb. Řekla to hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová s odkazem na výsledky trasování kontaktů.

"Považuji za fantastickou záležitost, že i při nynějším komunitním šíření nákazy dokáží kolegové na krajských hygienických stanicích, velmi posíleni profesionálními call centry dotáhnout trasování. A v poměrně velmi dobrém čase – do 24 hodin – dostat lidi do izolace a do karantény," prohlásila náměstkyně ministra zdravotnictví při středečním jednání zdravotního výboru sněmovny.

Ovšem ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vzápětí uvedl tvrzení o nejčastější nákaze v rodinách na pravou míru. "Trasování má svoje limity v tom, že podává jen takové informace, které nám lidé sdělí," řekl. Subjektivní tvrzení dotazovaných mohou výsledky zkreslovat.

Související obsah

"Ve chvíli, kdy máme komunitní šíření a můžeme se nakazit prakticky kdekoliv, si jistě každý vzpomene, že byl doma. A potom vychází jako nejčastější místo nákazy rodina," konstatoval ministr zdravotnictví.

To je i jeden z důvodů, proč řada zemí podle něj trasování ukončila. S odkazem na subjektivní výpovědi trasovaných ministr zdravotnictví zdůraznil, že údaje z trasování není dobré přeceňovat. Ale ani je brát na lehkou váhu.

Související obsah

Hlavní hygienička sdělila členům zdravotního výboru aktuální výsledky trasování. V lednu přijali hygienici 106 hlášení ze zařízení sociálních služeb. A zdravotníci tam díky tomu zjistili zhruba 4000 nemocných. Zdravotnických zařízení se týkalo 19 ohlášených událostí a přineslo to 1209 nakažených lidí. V případě podniků (včetně věznic) je v lednových záznamech 14 firem a 609 nakažených virem SARS-CoV-2.

Pracovníci hygieny dělají denně v rámci trasování desetitisíce telefonátů. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz