Domácí

Česko zpřísnilo pravidla cestování. Vznikla nová kategorie zemí

Česká republika od pátku zpřísňuje pravidla pro cestování. Důvodem je podle ministerstva zahraničí snaha tlumit nové mutace viru. Zavádí se také nová kategorie velmi vysoce rizikových zemí.

Pravidla pro cestovatele se od pátku mění. Na cestovním semaforu přibyla nová barva, která označuje velmi vysoce rizikové země. Při návratu z nich bude požadován PCR nebo antigenní test. Testy nesmí být starší než 48 hodin.


Zároveň platí povinnost nastoupit do pětidenní karantény ukončené dalším testem a povinnost nosit respirátor alespoň 10 dní. Podle ministerstva zahraničí bude příjezd z červených a oranžových zemí nově podmíněn absolvováním antigenního nebo PCR testu ještě před vstupem do ČR. V případě červených zemí musí být do pěti dnů po příjezdu proveden i druhý PCR test.

Související obsah

"V případě cizinců, tak i tato pravidla se vztahují na všechny osoby, které se v daných zemích nacházely déle než 12 hodin. Zároveň vláda přijala omezení důvodů, kdy cizinci do Česka mohou. To jsou třeba důvody jako svatba, pracovní cesta či cesta za příbuznými,“ uvedl v pátek ve Snídani s Novou ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).


Podle Petříčka patří Česko k nejhůře zasaženým zemím v Evropě. "Je to hlavně tím vysokým počtem nových případů. Můžeme se tady opírat o velmi důvěrná data, která sbírá Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí,“ dodal Petříček.

Celý rozhovor s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem si můžete poslechnout v tomto videu:

V Televizních novinách Petříček hájil stále nová opatření spojená s cestováním:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz