Koronavirus

Vědci zkouší smíchat vakcíny proti covidu. Spolu by mohly být silnější

Nedostatek vakcín řeší kromě Česka i zbytek Evropy. Vědci se proto pokoušejí zjistit, jestli by fungovalo použití očkovací látky od dvou výrobců. Dokonce není vyloučeno, že by jejich kombinace mohla vytvořit ještě silnější protilátky. Výzkum, do kterého vkládají velké naděje, začal ve čtvrtek na britské Oxfordské univerzitě.

První dávka od jednoho výrobce, druhá od jiného. Takový postup by mohl být podle vědců z Velké Británie odpovědí na nedostatek vakcín, který trápí celou Evropu. Existuje i jistá šance, že by kombinace dvou očkování mohla vést k ještě silnějším protilátkám.

Na výzkum, který ve čtvrtek zahájil výzkumný tým Oxfordské univerzity, upozornil odborný portál nature.com. Je to právě i nutnost přeočkování krátce po první dávce, která brzdí vakcinační proces. Druhá dávka má stimulovat paměťové buňky imunitního systému, aby byla ochrana před koronavirem dostatečná.

Oxfordští vědci budou zkoumat odpověď imunitního systému na první dávku od společnosti AstraZeneca a druhou od Pfizer/BioNTech. První je založená na přenosu klíčového genu koronaviru do buněk, druhá spočívá ve využití ribonukleové kyseliny (RNA) ke spuštění imunitní reakce.

Související obsah

Pokud bude jejich pokus úspěšný, mohla by se vakcinace výrazně urychlit. Momentálně totiž platí, že pokud někdo dostane první dávku od jednoho producenta, od stejného musí dostat i druhou. Termíny přeočkování v Česku mnoha lidem, zejména pak zdravotníkům, o několik dní posouvají.

"Pokud všechno půjde podle plánu, výsledky testování budeme mít do června. Jsme na nejlepší cestě k nalezení té nejlepší strategie na imunizaci lidí," prohlásil vedoucí studie Matthew Snape. Zároveň ubezpečil, že do výzkumu přidá další vakcíny, jakmile budou k dispozici.

Epidemiolog Roman Prymula řekl, jak bude Česko reagovat na pochybnosti o vakcíně AstraZeneca:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz