Zahraničí

Navalnyj byl znovu u soudu! Je to jen PR projekt Kremlu, zuří aktivista

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj v pátek podruhé během jednoho týdne stanul před soudem. Tentokrát čelí obžalobě z pomluvy válečného veterána. Hrozí mu pokuta v přepočtu zhruba 300 tisíc korun nebo až dvouleté vězení.

Po třech dnech zamířil Alexej Navalnyj opět do soudní síně. Obžaloba ho tentokrát viní z pomluvy a urážek válečného veterána.


"Toto je PR projekt. Kreml potřebuje novinové titulky, které budou hlásat: Navalnyj pomlouval veterána," uvedl Navalnyj.

Opoziční lídr měl nevhodně komentovat respondenty v reportáži podporující ústavní změny, díky nimž může Vladimir Putin v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta. Navalnyj je nazval národní ostudou a zrádci. Mezi nimi byl i veterán Ignat Artemenko.

Související obsah"Jsem znechucený z toho, že k tomu využíváte toho starého pána. Zesměšňujete ho a prodáváte jeho příběh, abyste se mu mohli vysmívat. Pokud dostane infarkt, bude to vaše chyba," řekl aktivista.V úterý ho soudkyně poslala za porušení podmínky v případě údajné zpronevěry za více než sedm milionů korun za mříže na tři a půl roku. Po odečtení doby, kterou strávil v domácím vězení, ho v cele čekají minimálně dva roky a osm měsíců.


Dramatické chvíle se v pátek udály také na diplomatické půdě. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se ostře vymezil proti Evropské unii. A to přímo po jednání se šéfem evropské diplomacie Josefem Borellem. "Rusko nepovažuje Evropskou unii za spolehlivého partnera," řekl Lavrov.

Související obsahBěhem tiskové konference obou politiků navíc Rusko vyhostilo tři evropské diplomaty. Moskvě vadí, že se velvyslanci Švédska, Polska a Německa účastnili protestů za propuštění Alexeje Navalného.

"Diplomaté účastnící se nezákonných akcí byli v souladu s vídeňskou konvencí prohlášeni za nežádoucí osoby. Mají nařízeno v co nejkratší době opustit ruské území," uvedlo Rusko.


Borell i přes přetrvávající neshody vyzýval Rusko k vzájemnému dialogu a spolupráci. Mlčení podle něj není východiskem ze situace, kdy vztahy Ruska a Unie klesly na "vůbec nejnižší bod."

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz