Domácí

Děti se zhoršují v psaní a čtení. Chce se na to zaměřit inspekce

O tom, že distanční výuka u menších dětí není plnohodnotnou náhradou výuky ve škole, už asi nikdo nepochybuje. Rodiče i odborníci zjišťují, že kromě znalostí má absence školního vzdělávání vliv i na některé dovednosti. Děti se sice možná zlepšily v práci s počítačem, naopak jsou horší ve čtení a psaní. Na odvrácenou stranu distanční výuky se chce zaměřit Česká školní inspekce.

Lucie Tvrzníková má 11letou dceru Anetku, která chodí do páté třídy základní školy v Litvínově. Měsíce trvající distanční výuka se u dívky prý začíná projevovat ve zpomalení a v některých případech i ve zhoršení dovedností. "Zpomalila se určitě v psaní a v počítání," stěžuje si paní Tvrzníková."Nejhorší na tom je ztráta motivace cokoliv dělat. Je pro ně nejjednodušší ráno i v pyžamu sednout si k počítači," říká Michaela Ehrenbergerová, matka žáků 7. a 9. třídy základní školy.Na ztrátu dovedností, návyků a postupem času i znalostí už nějakou dobu upozorňují učitelé. Morálku žáků prý nejsou na dálku schopni ohlídat."Úroveň půjde dolu, i kdybychom se snažili sebevíc. Když začala distanční výuka, tak děti byly velice nadšené, pak to opadávalo," popisuje ředitelka základní školy v Ústí nad Labem Petra Holasová.Odborníci rodičům radí pravidelně doma s dětmi číst nebo třeba psát diktáty. Příliš tvrdé hodnocení může děti odradit.

Související obsah"Děti začnou ztrácet schopnost procvičování, že v průběhu i jiných předmětů musí vzít tužku do ruky," varuje ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Pavla Kubíčková.Problém chce detailně prozkoumat Česká školní inspekce. Jakmile se žáci vrátí do škol, chystají inspektoři na stovkách škol po celé zemi rozsáhlé otestování získaných nebo ztracených dovedností.To, že žáci nechodí prezenčně do školy, je velký problém. Zjišťování jejich pokroků znalostí, dovedností a těch výpadků bude zcela na místě," uvedl náměstek ústředního školního inspektora ČOI Ondřej Andrys.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz