Domácí

Skiareály přišly na legální způsob, jak fungovat. Lyžaři jsou nadšení

Některé moravské skiareály sice vypnuly vleky, ale lyžaře na kopec vyvážejí pomocí lan a rolby. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) tím vládní nařízení neporušují.

Rolbo-vlek. Několikatunový obr je vyroben z vysokopevnostních lan a vlekařských komponentů. Vlekaři v jesenickém areálu tím zřejmě na vládní opatření vyzráli.


"Podle krizových opatření vlády je zakázán provoz lanovek a vleků a toto nařízení se nijak nedotýká vlečení lyžařů za rolbou nebo skútrem, takže to zatím zakázáno není," uvedl ministr vnitra.V Kopřivné mají k dispozici dva, tento víkend vyjely rolbo-vleky poprvé. Přepraví najednou až 50 lyžařů a každý udělá zhruba čtyři jízdy za hodinu."Je to ekonomická nezbytnost. Nikdo, žádný ski areál, nedostal od státu nic. V Polsku se normálně lyžuje, v Rakousku se normálně lyžuje a všude je epidemiologická situace lepší přesto, že skiareály zavřeny nebyly," vysvětlil spolumajitel areálu Karel Ležatka.Rolbo-vlek vozil lyžaře i na Vaňkově kopci nedaleko Ostravy. Majitel v neděli spustil i vlek. Brzy však na místě byla policie a provozovatele zadržela. V tomto týdnu už po několikáté.

Související obsah"Policisté v neděli dopoledne opět zasahovali z důvodu podezření na opakované porušení mimořádného opatření. Policisté oprávněnou osobu vyzvali, aby vlek byl zastaven, ten však výzvě nevyhověl," uvedla mluvčí policie Eva Michalíková.


Návštěvníky zastavený vlek neodradil. Vzali lyže, boby nebo sáňky a vyšlápli si kopec po svých. Už v pondělí by měl ministr vnitra Jan Hamáček vládě navrhnout novelu, která rozšiřuje registr o přestupky spáchané podle krizového zákona. Vzdorovité provozovatele lanovek by mohl podle ní mohl čekat třeba zákaz činnosti na jeden rok.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz