Domácí

Čeká nás mráz a sníh, v noci bude až -17 °C! Kdy do Česka dorazí obleva?

Česko se v pondělí ráno probudilo do kalamity, mráz a sníh zkomplikovaly dopravu ve většině republiky, ČHMÚ navíc dopoledne vydal výstrahy před silnými mrazy. Pořádně studený a zasněžený bude podle předpovědi celý týden, noční teploty spadnou až k bezmála mínus dvaceti stupňům. Mrazivé počasí přitom nejspíš vydrží i příští týden, až potom možná přijde obleva.

Meteorologové vydali v pondělí před polednem tři na sebe navazující výstrahy před silným mrazem - postupně pro celé území republiky. První začíná platit v pondělí ve 22 hodin, další ve středu a ve čtvrtek. Všechny až do odvolání.

Od pondělí platná výstraha se týká Prahy, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. A velké části kraje Středočeského (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Rakovník, Říčany, Slaný).

Mapa výstrahy před silnými mrazy:

Zdroj: ČHMÚ

Další výstraha začíná platit od středeční 22. hodiny a k už zmíněným regionům přidává Plzeňský kraj. Od čtvrteční 18. hodiny pak silný mráz hrozí v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském kraji, na Vysočině a v dalších částech Středočeského kraje (Dobříš, Hořovice, Příbram, Sedlčany, Vlašim, Votice).

Související obsah

Ve všech třech výstrahách experti varují před teplotami padajícími pod -12 °C a s tím spojeným nebezpečím prochladnutí či omrznutí. "Doporučuje se chránit se teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní lidé by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb," nabádá ČHMÚ.

A jaké nás čeká pondělí? "Zataženo, zpočátku na jihovýchodě většinou zmrzlý nebo mrznoucí déšť, jinak na většině území sněžení. Během dne od jihu ubývání srážek a k večeru i protrhávání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C, na jihu a jihovýchodě kolem -3 °C. Nejvyšší denní teploty -7 až -2 °C, na jihovýchodě území kolem 0 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C, na jihu kolem -2 °C," slibují experti.

V úterý dorazí slibované ochlazení, především noční teploty spadnou hodně nízko. Bude oblačno, ojediněle přechodně až polojasno, místy se objeví občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -6 až -11 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -8 až -4 °C, na jihu kolem -2 °C.

Související obsah

Ve středu se postupně na většině území Česka rozsněží, na východě budou podle předpovědi srážky četnější. "Nejnižší noční teploty -7 až -12 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -7 až -3 °C, na jihu kolem -1 °C," uvádí ČHMÚ.

Občasné sněžení nebo sněhové přeháňky vydrží na většině území Česka i ve čtvrtek. Přes den ale má od západu ubývat srážek i mraků. V noci teploty spadnou na -7 až -12 °C, přes den se "oteplí" na -9 až -4 °C. Má foukat čerstvý vítr, v nárazech až rychlostí 15 m/s.

V pátek se alespoň částečně dočkáme sluníčka. "Oblačno až polojasno a ojediněle, na horách místy, sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -8 až -13 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti kolem -16 °C. Nejvyšší denní teploty -7 až -3 °C," uvádí týdenní předpověď ČHMÚ.

A jak bude od soboty do pondělí? "Většinou oblačno, přechodně i polojasno. Místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách srážky četnější. Nejnižší noční teploty -8 až -13 °C, při slabším větru kolem -17 °C. Nejvyšší denní teploty -8 až -3 °C," slibuje předpověď.

Pokud doufáte v oteplení a brzký nástup jarního počasí, má pro vás meteoroložka Dagmar Honsová špatné zprávy. "V nejbližších 14 dnech obleva určitě nebude, i na příští týden modely ukazují celodenní mrazy a noční teploty až kolem mínus 15 stupňů," řekla TN.cz Honsová. Bude i nadále sněžit.

"Naposledy u nás bylo takhle chladno takhle dlouho v kuse v únoru 2012. Obleva může přijít až poslední týden v měsíci, předpovídá Honsová.

Sněhovou nadílku ocenily zejména děti a milovníci zimních sportů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz