Koronavirus

Britové zadarmo naočkují i nelegální imigranty. Úřady je nesmí trestat

Britové zadarmo naočkují i nelegální imigranty. Úřady je nesmí trestat
Zdroj: TV Nova, Profimedia

Nelegální imigranty ve Velké Británii čeká rozsáhlá "amnestie". Budou se moct nechat naočkovat proti covidu-19 a za to, že v zemi pobývají bez patřičného povolení, je úřady nebudou postihovat. Londýn si od toho slibuje rychlejší zajištění kolektivní imunity.

Přesná statistika neexistuje, podle odhadů ale ve Velké Británii žije přibližně 1,3 milionů nelegálních imigrantů. Tamější ministerstvo vnitra rozhodlo, že je za pobyt bez povolení úřady nebudou trestat, píše portál Daily Mail.

"Amnestie" pro přistěhovalce má zajistit, že se jich co nejvíc nechá naočkovat proti covidu-19, aby obyvatelstvo v krátkém časovém úseku získalo kolektivní imunitu a mohlo se začít s rozvolňováním protikoronavirových opatření.

"Každý musí dostat vakcínu, aby byli všichni v bezpečí. Proto je tohle rozhodnutí vysoce morální," řekl webu zdroj z britské vlády.

Související obsah

Zároveň to podle něj neznamená, že by nelegální imigranti dostávali v pořadnících na termíny očkování přednost, anebo po vakcinaci automaticky dostali povolení k pobytu. Rozhodnutí ministerstva nepostihovat ilegální obyvatele se týká pouze samotného očkování. Úřady nezakročí, když se takový člověk zaregistruje u lékaře. V ostatních případech se podle informací zmíněného portálu nic nemění.

"Vakcíny proti koronaviru budeme nabízet všem obyvatelům Velké Británie zadarmo, nehledě na jejich imigrační status. Momentálně usilovně pracujeme na tom, abychom kontaktovali lidi, kteří nemají žádného obvodního lékaře, a mohli je pozvat na očkování," prohlásil v neděli mluvčí britské vlády.

Ministerstvo vnitra prý zaručuje, že žádný nelegální imigrant, včetně těch, kteří se do Británie dostali tajně na lodích nebo v kamionech, nebude za registraci u doktora nijak postižen.

Související obsah

Velká Británie začala s očkováním proti covidu-19 na začátku loňského prosince jako první země na světě. První dávku tam dostalo už přes 12 milionů lidí, druhou zatím více než 511 tisíc. Oproti tomu Česko má zatím přes 349 tisíc naočkovaných první dávkou a přes 93 tisíc přeočkovaných.

Vědci zkouší smíchat vakcíny proti covidu, spolu by mohly být silnější. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz