Naše Česko

Konec třídění odpadu? Z obcí mohou zmizet žluté popelnice, varuje svaz

Konec třídění odpadu? Z obcí mohou zmizet žluté popelnice, varuje svaz
Zdroj: TN.cz

S novým zákonem o odpadech přišla i řada problémů, které v současné době řeší obce a města. Týká se to především plastů nevhodných pro recyklaci, které ale zároveň nemohou na skládku. V nejhorším případě by nový systém podle svazu obcí mohl vést k tomu, že z části měst zmizí žluté kontejnery.

Problematiku plastového odpadu od začátku roku 2021, kdy začal platit nový zákon o odpadech, řeší řada měst a obcí. Kvůli novele není možné aplikovat některé dosavadní postupy, jak nakládat s určitými frakcemi tříděného odpadu.

Na třídících linkách se totiž nově uplatní pouze PET láhve, tvrdé obaly na drogistické zboží a folie. Ostatní plasty linky nevezmou a nedají se podle tohoto zákona odvézt ani na skládku. Podle Svazu obcí a měst ČR tak hrozí kolaps celého systému třídění v obcích.

"Pokud třídící linky nebudou moci podle nového zákona odbavovat všechny své výstupy, pak hrozí, že od obcí budou přijímat jen plasty obsahující výhradně zaručeně obchodovatelné složky," vysvětluje místopředseda svazu Pavel Drahovzal.

Související obsah

O problematice svaz jedná s ministerstvem životního prostředí, obalovou společností EKO-KOM a Českou asociací obalového hospodářství. "Rozhodně nechceme, aby třídící linky zastavily nebo adekvátně omezily samotný proces dotřiďování veškerých plastových odpadů," říká Drahovzal.

"Nemůžeme občanům říkat, že teď mají třídit např. jen PET láhve a za měsíc jen kelímky od jogurtu. Z velké části obcí by totiž pak mohly zmizet žluté kontejnery. A dlouhodobým neřešením této situace hrozí demotivace občanů pro třídění odpadů," dodává.

Související obsah

Česká asociace odpadového hospodářství na problematické body zákona upozorňovala už na podzim, než ho schválila Poslanecká sněmovna. Tehdy představila tři krizové scénáře, z nichž jeden hovořil právě o mizejících žlutých popelnicích z měst a obcí. Všechny plasty by tím pádem končily ve směsném odpadu.

Druhým scénářem je výrazné zdražení služby svozu plastu obcím a městům. Třetím je nalepením nálepky "jen na PET láhve" na žluté popelnice. Podle asociace by tam ale řada lidí stejně házela i další plasty, takže by se tím problém nevyřešil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz