Domácí

Paušální daň má háček. Zaplatíte, ale pro úřady jste pořád dlužníci

Paušální daň má háček. Zaplatíte, ale pro úřady jste pořád dlužníci
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí slibovalo, že paušální daň přinese méně byrokracie a znatelnou finanční úsporu. Přihlásila se k ní i paní Hana. Dle jejího vyjádření pro TN.cz se ale žádných ušetřených peněz nedočkala – přestože paušální daň řádně zaplatila, úřady ji stále evidují jako dlužníka. Její žádost totiž prý ještě nikdo nezpracoval. Mluvčí ministerstva financí naopak tvrdí, že žádné schvalování neprobíhá a zařazení mezi plátce paušální daně probíhá automaticky.

Paní Hana se k paušální dani dle svých slov přihlásila v řádném lednovém termínu. "Reklamu stát, potažmo paní Schillerová, dělal velikou, jak stát pomůže, ale opak je pravdou. Dodnes úředníci přihlášku nezpracovali. Protože jsem zaplatila paušální daň přímo finančnímu úřadu, nezaplatila jsem zálohy na zdravotním a sociálním pojištění. Tam jsem tedy momentálně evidovaná jako dlužník a naskakuje mi penále. Takto jsou na tom všichni, kteří se přihlásili," svěřila se portálu TN.cz.

Komunikace se zdravotní pojišťovnou a správou sociálního zabezpečení probíhá přes finanční úřad, sám zájemce o paušální daň nenahlašuje nic. A právě tady je dle paní Hany zřejmě problém. Pokusila se pojišťovně své přihlášení k paušální dani oznámit sama, to ale nestačí.

"Děkujeme za zaslání informace o vstupu do režimu paušální daně. OZP však v tuto chvíli na základě vašeho oznámení nemůže tuto informaci zaevidovat. Finanční správa na základě vaší žádosti o vstup do paušálního režimu nejprve vyhodnotí, zda byly splněny všechny podmínky pro vstup. Oznámení o vstupu do paušálního režimu je povinna zaslat zdravotní pojišťovně finanční správa. Pouze takovou informaci je zdravotní pojišťovna oprávněna evidovat," odpovědělo paní Haně oddělení kontroly plateb pojistného Oborové zdravotní pojišťovny.

   

Úřad totiž její přihlášku prý ještě neschválil. Aktuálně je tedy v situaci, kdy ji státní správa i zdravotní pojišťovna evidují jako dlužnici. Ministerstvo financí přitom tvrdí, že se živnostníci nemusí obávat, že by po nich kromě paušální daně úřady požadovaly ještě další platby. Mluvčí resortu Tomáš Weiss navíc dodává, že žádný schvalovací proces vlastně ani neprobíhá.

Související obsah

  

"Finanční správa vlastně není schopná teď říct, jaký měl ten OSVČ příjem za minulý rok, to se dozví až v březnu na základě daňového přiznání. Finanční správa pouze vyrozumí ty, o kterých má například informaci, že jsou plátci DPH a těm pak napíše, že nemohou daně v paušálním režimu platit. Nicméně v drtivé většině se neozve a automaticky ten člověk odesláním oznámení vstupuje do paušálního režimu," vyjádřil se pro TN.cz.

Situace, kdy má plátce uhrazenou paušální daň, ale zároveň jsou po něm požadované zálohy na sociální a zdravotní, je dle Weisse chyba. "Tohle je určitě situace, která by nastávat neměla. V novele zákona je jasně řečeno, že v momentě vstupu do paušálního režimu nejste povinen odvádět zvlášť sociální a zdravotní pojištění," popsal.

  

Související obsah

"OSVČ v paušálním režimu platí jednu paušální platbu na účet finanční správy, u zdravotní pojišťovny mu nevzniká povinnost platby v tomto období. V případě zpětného zrušení vstupu do režimu paušální platby předá finanční úřad informaci o zaplacené záloze zdravotní pojišťovně, která započítá tuto platbu, jako by byla zaplacena zdravotní pojišťovně. Záloha paušální platby za leden 2021 je splatná do 22. 2. 2021 společně se zálohou na měsíc únor 2021 na účet Finanční správy," doplnila mluvčí OZP Nicol Lenertová.

K nové paušální dani se přihlásilo téměř 70 tisíc živnostníků. Ne všem se ale vyplatí. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz