Domácí

Hrozí kolaps zdravotní péče, varují nemocnice! Situace s lůžky je kritická

Hrozí kolaps zdravotní péče, varují nemocnice! Situace s lůžky je kritická
Zdroj: TV Nova

Nemocnice Královéhradeckého kraje varují před tím, že se velmi rychle blíží kolaps zdravotní péče. Lůžkové kapacity jsou téměř vyčerpány, volných je jen pár lůžek intenzivní péče. Tu musí některé nemocnice poskytovat i mimo JIP. A pacientů stále přibývá. Třeba z náchodské nemocnice jich už několik museli převézt do jiných krajů.

Situace v nemocniční péči v Královéhradeckém kraji je podle Zdravotnického holdingu KHK, který sdružuje nemocnice, naprosto kritická a hrozí kolaps zdravotní péče. Velmi rychle dochází volná lůžka.

"Během dnešního poledne byla v krajských nemocnicích volná pouze tři intenzivní lůžka a devět standardních lůžek, která jsou lokalizována z větší části v jičínské nemocnici, kde je situace zatím relativně klidnější. Na zbytek kraje připadá pouze jedno volné intenzivní lůžko a tři standardní," popsala mluvčí Zdravotnického holdingu KHK Lucie Chytilová.

Počet pacientů, kteří museli být hospitalizováni, přitom za poslední týden ještě narostl, v uplynulém týdnu přijaly nemocnice 280 pacientů, v předchozích týdnech to bylo přitom kolem 220.

Nemocnice se to snaží vyřešit překládáním pacientů na lůžka následné péče, to ale u všech není možné. Takových pacientů jsou v posledních dnech jednotky.

Související obsah

"Momentálně je v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje hospitalizováno téměř 360 pacientů. Například v náchodské nemocnici se zdravotníci aktuálně starají o více než 130 pacientů s covid-19, z nichž téměř tři desítky vyžadují intenzivní péči," doplnila Chytilová.

Stále více pacientů je navíc v těžkém stavu. Některé nemocnice jsou proto nuceny poskytovat intenzivní péči na standardních lůžkách, jednotky intenzivní péče jsou totiž plné. Například v Oblastní nemocnici Náchod je 15 pacientů mimo JIP, potřebují ale intenzivní péči.

"Jediným řešením, které pomůže nemocnicím v Královéhradeckém kraji situaci zvládnout, jsou převozy pacientů do nemocnic mimo kraj. Krajský koordinátor akutní covidové péče proto aktuálně zajišťuje transport 15 pacientů z náchodské nemocnice. Také v následujících dnech budou nemocnice tuto pomoc potřebovat," zhodnotila Chytilová.

Související obsah

Královehradecká záchranka čelila v úterý odpoledne velké zkoušce. "Přišel požadavek na transport celkem 15 pacientů s onemocněním covid-19 z přetížené náchodské nemocnice. Z kapacitních důvodů pro ně byly vyčleněna lůžka ve zdravotnických zařízeních Jihomoravského kraje," uvedl její mluvčí Ivo Novák.

"Jedna posádka byla narychlo sestavena z dobrovolníků mimo službu. Tři sanitky tak v současné době transportují po dvou pacientech do nemocnic v Brně a Boskovicích. Pro dalších devět nemocných míří velkokapacitní sanitní vůz Fénix našich kolegů z pražské záchranky," doplnil.

Na pondělní reportáž TV Nova o vyčerpání kapacit lůžkové péče v nemocnicích se můžete podívat zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz