Domácí

Převoz pacientů situaci nezlepšil. Karlovarský kraj stále nemá dost lůžek

V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví s covidem bezmála pět a půl tisíce pacientů. Kapacity lůžkové péče v nemocnicích jsou v některých krajích téměř vyčerpané. To se týká zejména Karlovarského kraje.

Lůžek je v přeplněných nemocnicích v Karlovarském kraji zoufalý nedostatek. A to přesto, že minulý týden záchranáři převezli 25 pacientů do zdravotnických zařízení v jiných krajích.

"Ten hromadný transport pomohl našim sestřičkám a lékařům hlavně prožít trošku klidnější víkend. Nicméně po dvou dnech jsme tam, kde jsem byli," uvedl mluvčí karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. 

Podle zdravotníků se opět počet volných míst pro pacienty s covidem na standardních lůžkách blíží k nule. Když se zaměříme na lůžka pro pacienty s těžším průběhem onemocnění na JIP a na ARO, tak například chebská nemocnice disponuje posledním místem. Nemocnice v Sokolově už nemá místo žádné. A nulu hlásí také nemocnice v Karlových Varech.

Související obsah

"Určitě za této situace, kdy přivážejí sanitky desítky pacientů do nemocnic, je potřeba, aby byl každý den zajištěn určitý odsun mimo Karlovarský kraj. Tak by se dala ta situace ještě nějakým způsobem zvládat," svěřil se ředitel nemocničního holdingu Penta Hospitals CZ Jiří Štefan.

Převoz pacientů do sousedního Německa ale ministerstvo zdravotnictví dál odmítá. Letecká záchranná služba je přepravuje do jiných nemocnic, kde je lůžek zatím dost.

Související obsah

Nemocnice v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji mají více než 40 volných lůžek pro nejtěžší případy. Menší rezervu hlasí Praha a také Středočeský kraj. Kromě Karlovarského kraje na tom nejsou dobře ani kraje Plzeňský a Liberecký.

"Bohužel situace se dlouhodobě nelepší a my nevidíme světlo na konci tunelu," řekl mluvčí liberecké krajské nemocnice Václav Řičář. O transport svých pacientů jinam ale Liberecký kraj zatím neusiluje.

Zdravotníci čekají na prémie, úředníci na ministerstvu si zatím rozdělují odměny:

Kateřina Sejková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz