Letecká doprava

Zvrat v letectví. KLM poprvé použili syntetické palivo pro komerční let

Zvrat v letectví. KLM poprvé použili syntetické palivo pro komerční let
Zdroj: Profimedia

Letecká společnost KLM poprvé v historii využila syntetické palivo, které je vyrobeno z obnovitelných zdrojů, pro svůj komerční let. Letadlo letělo minulý měsíc z Amsterdamu do Madridu.

Boeing 737-800 použil pro pohon běžné palivo smíchané s 500 litry syntetického kerosinu vyrobeného nizozemskou firmou Royal Dutch Shell. Unikátní syntetické palivo tvořilo přes pět procenta paliva, které bylo potřeba pro celou cestu.

"Zavádění udržitelného leteckého paliva je pro nás velmi důležité," uvedl generální ředitel nizozemské letecké společnosti KLM Pieter Elbers. "Kapitán informoval cestující, že to byl velký krok pro letecký průmysl. Během letu nebyl zaznamenán žádný rozdíl od klasického paliva,“ dodal Elbers.

Související obsah

Míchání paliva však není pro společnost KLM žádnou novinkou. V roce 2011 uskutečnila let, kdy byla jako palivo použita směs tvořená z poloviny kerosinem a z poloviny jedlým olejem, informuje Bloomberg.

Syntetické palivo pro letecké motory se získává z oxidu uhličitého a vody. Elektrolýza, která se používá k získání vodíku v tomto procesu, však potřebuje velké množství energie. 

Aerolinky nemohou používat turbovrtulová letadla kvůli neuhrazeným závazkům. Podívejte se na reportáž televize Nova:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz