Domácí

Smyčka se utahuje! Vyšetřovatelé jsou na stopě traviči orlů mořských

Smyčka se utahuje! Vyšetřovatelé jsou na stopě traviči orlů mořských
Zdroj: DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Čtyři otrávené mořské orly našli v sobotu pracovníci Záchranné stanice živočichů Plzeň u Velkého Boru na Klatovsku. Podle ornitologů uhynuli v nervové křeči. Pitva orlů prokázala původ otrávené návnady a přivedla vyšetřovatele na stopu možnému pachateli.

Pitva čtyř orlů mořských, které v sobotu našli pracovníci Záchranné stanice živočichů Plzeň, potvrdila otravu a zároveň nasměrovala k možnému pachateli. Stopy aktuálně vedou na hnojiště plné jedu.

"Dnes 8. 2. 2021 byla na Veterinární klinice Vedilab v Plzni provedena pitva všech čtyř zajištěných orlů mořských. Zároveň byly odebrány vzorky na toxikologickou analýzu a určen druh otrávené potravy. Už podle RTG snímků je patrné, že orli pozřeli velké množství zbytků jateční drůbeže a že o předloženou otrávenou návnadu byl mezi dravci velký zájem,“ píše Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice.

Související obsah

Podle Makoně pitva jednoznačně zúžila pátrací okruh na lokalitu, kde se skladují zbytky z jateční výroby. "Čerstvé vnitřnosti z krocana, napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly mořské neodolatelnou potravní nabídkou,“ informuje Makoň.

Z předběžného šetření je tak podle pracovníku stanice jasné, že otrávená návnada musela být na místo umístěna cíleně, a to přímo za bílého dne.

Související obsah

"Případ z místního obvodního oddělení si přebrala kriminální policie, která jej zároveň postupuje i dalším orgánům státní správy k souběžnému šetření. Se všemi složkami jsme v kontaktu, a i z jejich strany probíhá samostatné šetření. Další informace k odebraným a na místě zajištěným vzorkům čekáme z akreditované laboratoře do dvou týdnů,“ dodává Karel Makoň.

Bestiální otrava orlů mořských zároveň zvedla mezi lidmi velkou vlnu solidarity. Záchranná stanice každý den dostává desítky e-mailů a nabídek spolupráce i podpory. Výjimkou nejsou ani peněžité dary.

Na Plzeňsku objevili chovnou stanici s nejspíš týranými zvířaty. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz