Domácí

Inspektoři kontrolovali "okénka" s jídlem: Špína a přepálený tuk

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vloni při kontrolách zjistila, že 7 z 38 kontrolovaných provozoven používalo ke smažení přepálený tuk. Ten obsahuje látky škodící lidskému zdraví. Odborníci připouštějí karcinogenní účinek.

Každá desátá restaurace nebo provozovna rychlého občerstvení smažila při kontrolách od 3. srpna do 13. listopadu 2020 potraviny ve špinavých nádobách se ztuhlými zbytky tuků.

A každé páté až šesté stravovací zařízení nevyměňovalo fritovací olej tak často, jak by mělo. Výsledkem je smažení potravin v nehygienických podmínkách a na tuku, který ohrožuje zdraví konzumentů možnými karcinogeny.

 

Související obsah

Opakovaným přepalováním se z tuku uvolňují toxické látky, u nichž se předpokládají karcinogenní účinky. Ti, kdo si oblíbili konzumaci třeba smažených hranolků například v pouličních prodejnách – hlavně školáci a studenti – proto riskují závažné onemocnění. Podobně jsou na tom lidé, kteří překonali rakovinu. Konzumací smažených výrobků z pochybných zdrojů riskují, že se rakovinné buňky znovu aktivují a vytvoří nežádoucí metastázy.

Související obsah

Kvůli uzavřeným restauracím vloni zkontrolovala inspekce zhruba o polovinu méně provozoven než v předcházejících letech. Ale podíl zjištěných prohřešků zůstává přibližně stejný.

„Kontrolovaným osobám, u kterých jsme zjistili porušení předpisů, inspektoři uložili, aby odstranily zjištěná pochybení. A zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Podle zákona o potravinách a tabákových výrobcích mohou inspektoři uložit za uvedené přestupky pokuty až jeden milion korun.

V nynějším lockdownu se inspektoři zaměřují i na tzv. okénkový prodej jídel. "V některých případech porušení zákona o potravinách už byla zahájena správní řízení," konstatoval mluvčí potravinářské inspekce.

Už v roce 2017 zjistila SZPI chybné fritování. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Krátká zpráva

Evropský parlament udělil Sacharovu cenu Alexeji Navalnému

Evropský parlament udělil ve středu Sacharovu cenu za svobodné myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Ten je momentálně vězněn v ruském vězení. Parlament ocenil jeho boj za svobodu a demokracii.

Píše se na Deník.cz