Počasí

Ledový krunýř na horách: Pocitová teplota -40 °C, omrzliny už za 10 minut

Ledový krunýř na horách: Pocitová teplota -40 °C, omrzliny už za 10 minut
Zdroj: Getty Images

Česko zůstává v sevření krutých mrazů. Teploty budou ráno klesat i k -12 °C, na horách však mohou spadnout ještě mnohem níž. Před nebezpečím, které extrémní mrazy představují, varuje na sociálních sítích také Horská služba. Těm, kteří navzdory tuhým mrazům vyrazí do hor, hrozí prochladnutí a omrzliny.

Horská služba varuje všechny, kteří plánují v nejbližších dnech vyrazit do hor, aby nepodceňovali situaci a teple se oblékli. Pro celé Česko s výjimkou části Jihomoravského kraje totiž až do odvolání platí výstraha před silným mrazem. Nechráněné části těla tak mohou snadno prochladnout a omrznout.

Zejména na horách mohou teploty spadnout i na dvacet stupňů pod nulou. Pocitová teplota přitom může být ještě nižší. "Už mírný vítr rychle stupňuje pocit chladu. Navíc je skoro jisté, že při současných dlouhodobých mrazech se rychle bude zhoršovat lavinová situace. A to i kdyby nesněžilo. Dobře se do hor oblečte a dávejte na sebe pozor," varuje Horská služba na svém facebooku.

Cel esko a hory obzvl svr mraziv krun. Rann teploty budou klesat pod minus 12 C, na horch jet podstatn...

Zveejnil(a) Horsk sluba R - oficiln strnka dne Steda 10. nora 2021

Na stanici Rolava naměřili meteorologové v noci na středu -27 °C. Při tak nízké teplotě stačí i mírný vítr k tomu, aby se lidem začaly tvořit omrzliny. Ty se při větru o síle do 5 km/h začnou tvořit během půl hodiny. Čím silnější je vítr a čím déle je člověk v nedostatečném oblečení venku, tím je riziko vyšší.

Pokud bude na hřebenech hor vát vítr o rychlosti 35 km/h, pocitová teplota bude -40 °C namísto skutečných -25. Riziko omrzlin se tak z nízkého změní na vysoké. Nechráněné části těla mohou omrznout v rozmezí pěti až deseti minut. Omezit pohyb venku by dle doporučení meteorologů měli zejména starší lidé a děti.

Související obsah

Přechod z vyhřátého domova do venkovního mrazu navíc zatěžuje ty, kteří trpí problémy se srdcem, vysokým krevním tlakem nebo astmatem. Pokud tedy o víkendu plánujete vyrazit na hory, odborníci radí dbát na teplé oblečení, případně si lyžovačku raději rozmyslet.

Mrazy v noci na středu trhaly rekordy. Více v reportáži: 

Extrémní mráz také výrazně ovlivňuje kvalitu ovzduší:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz