Počasí

Nejhorší mrazy za 9 let! Napadne další sníh, budou se tvořit jazyky, varuje ČHMÚ

Na Česko udeřily extrémně nízké teploty. Sníh a mráz ma na svědomí takzvaná bestie z východu, na naše území totiž doputoval arktický vzduch. Na stanici Rolava naměřili v noci na středu -27 stupňů Celsia. Podle odbornice na počasí Dagmar Honsové to nejhorší ale teprve přijde. Čeká nás nejchladnější období za devět let. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, platí do odvolání pro většinu země. Někteří lidé by měli omezit pobyt venku, hrozí prochladnutí nebo omrzliny.

Teploty hluboko pod nulou, všude sníh a někde i nebezpečné náledí. Tak už od víkendu vypadá počasí v Česku. Bestie z východu se ale ještě odejít nechystá. Podle meteoroložky má to nejhorší přijít v příštích dnech.

"Česko má před sebou nejchladnější období od února 2012. Jako bonus jsme pod sněhem a pod ledovkou. V Praze leží až 9 cm nového sněhu, na Pardubicku a Českomoravské vrchovině 13 cm, na Karlovarsku 17 cm, na Liberecku 10 cm. Ostravsko stale hrásí srážky mrznoucí s nebezpečím ledovky," uvedla Dagmar Honsová.

Až od odvolání platí pro celé Česko kromě části Jihomoravského kraje výstraha před silným mrazem. Hrozí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. "Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku," uvedli meteorologové. 

VÝSTRAHA PŘED NÍZKÝMI TEPLOTAMI:

Zdroj: ČHMÚ

VÝSTRAHA PŘED SNĚŽENÍM:

Zdroj: ČHMÚ

ČHMÚ varuje i před silným sněžením, pozor si mají do čtvrtečního rána dát obyvatelé Zlínského kraje (Rožnov pod Radhoštěm) a Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Třinec). Na řadě míst i v ostatních krajích se navíc mohou tvořit sněhové jazyky.

Extrémní mrazy přinášejí i zhoršenou kvalitu ovzduší. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Extrémně nízké teploty naměřili v noci na středu na některých meteorologických stanicích. "Nejnižší teplotu měly během noci stanice Rolava (-27,2 °C), Varnsdorf (-18,6 °C) a Klínovec (-16,2 °C). Nízké nebudou jen ranní teploty, ale i denní maxima," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Steden rno je opt velmi mraziv. Nejchladnji je, v souladu s dve vyhlenou vstrahou ped silnm...

Zveejnil(a) esk hydrometeorologick stav dne ter 9. nora 2021

Přes den se teploty podle předpovědi pohybují mezi -7 až -3 stupni Celsia. Třeba v Praze se ale propadly až k -11 stupňům, v nočních hodinách má být dokonce -16 stupňů. Brno hlásí -1 stupeň, Ostrava pak -6 stupňů. Až do odvolání je pro celé Česko v platnosti výstraha před silným mrazem.

Související obsah

Honsová také varuje, že velká zima může způsobovat zdravotní problémy. "V chladném období je vice srdečních infarktů a mozkových příhod, protože rychlé přechody z teplého vyhřátého prostředí do mrazu zatěžují kardiaky, astmatiky a jedince se zvýšeným krevním tlakem. Častými zdravotními obtížemi při náhlých a rychlých změnách teplot jsou i koliky a embólie," popsala.

"Obranný systém našeho organismu se snaží přizpůsobit rychlým změnám teplot vzduchu – v chladných dnech žlázy s vnitřní sekrecí vylučují vice hormonů. V krvi stoupá hladina cukru, vápníku a fosforu. Stoupá také svalové napětí," uzavřela expertka na počasí.

Kvůli tuhým mrazům se po celé zemi plní noclehárny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz