Domácí

Nouzový stav je zřejmě protiústavní! Právníci podávají žalobu

Nouzový stav je zřejmě protiústavní! Právníci podávají žalobu
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Opětovné vyhlášení nouzového stavu v České republice vyvolalo silnou vlnu reakcí. Někteří lidé se už rozhodli rozhodnutí napadnout u Ústavního soudu. O podání žaloby uvažuje také senátor Miloš Vystrčil (ODS).

Většina právníků se shoduje, že opětovné vyhlášení nouzového stavu je protiústavní. Pokud vláda vyhlásí nouzový stav bez schválení poslanců, podle ústavního právníka Aleše Gerlocha ho může Sněmovna ihned zrušit.

"Vyhlásit ho vláda asi může, z ústavního hlediska je to ovšem dost problematické. A musí to ihned sdělit Poslanecké sněmovně a ta to může zrušit," popsal Gerloch pro televizi Nova.

Pokud by k tomu došlo, tak má vláda další možnost. "Pokud Poslanecká sněmovna zruší tento nouzový stav, tak bude vláda postupovat podle zákona na ochranu veřejného zdraví," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Žádná z opozičních stran ale podle něj zatím mimořádnou schůzi nesvolala. 


Advokát Petr Němec na twitteru již oznámil, že na členy vlády podal trestní oznámení k Městskému soudu v Praze. Vyhlášení nouzového stavu je podle něj protiústavní a vážně poškozuje právnické osoby a podnikatele.

Související obsah


V neděli večer se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nechal slyšet, že také zvažuje podání stížnosti u Ústavního soudu. Vláda totiž podle něj nouzový stav za těchto okolností vyhlásit nemohla. "Ještě není 100% potvrzeno, že na ústavní stížnost skutečně dojde. Je to hlavně věcí Poslanecké sněmovně, takže chci počkat než se sejde," řekl Vystrčil ve Snídani s Novou.

Na nedělní tiskové konferenci vláda své rozhodnutí zdůvodnila žádostí hejtmanů, kterým by stav ohrožení na řešení současné epidemiologické situace údajně nestačil. Stav ohrožení vyhlašuje každý hejtman zvlášť a platí jen na území jeho kraje. Pravomoci jsou přitom oproti nouzovému stavu omezené.

Podle vlády se tak jedná o "jinou skutkovou podstatu, než o kterou se opíral stávající nouzový stav", který končí o půlnoci z neděle na pondělí. O tom, že se jedná o nový nouzový stav a nikoliv o pokračování toho stávajícího, podle Vystrčila není pochyb.

Premiér Andrej Babiš (ANO) vládní postup vysvětloval v Televizních novinách. Podívejte se na jeho vyjádření:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz