Domácí

Vláda neměla právo vyhlásit nouzový nouze, tvrdí Vystrčil. Zvažuje ústavní stížnost

Vyhlášení nového nouzového stavu vládě projít nemusí. V neděli večer se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nechal slyšet, že zvažuje podání stížnosti u Ústavního soudu. Vláda totiž podle něj nouzový stav za těchto okolností vyhlásit nemohla.

Ještě není 100% potvrzeno, že na ústavní stížnost skutečně dojde. "Je to jedna z variant, která běží. Řeším teď, že kdyby došlo k podání stížnosti k Ústavnímu soudu, tak jestli by bylo dost podpisů," prozradil redakci TN.cz Vystrčil.

Na nedělní tiskové konferenci vláda své rozhodnutí zdůvodnila žádostí hejtmanů, kterým by stav ohrožení na řešení současné epidemiologické situace údajně nestačil. Stav ohrožení vyhlašuje každý hejtman zvlášť a platí jen na území jeho kraje. Pravomoci jsou přitom oproti nouzovému stavu omezené.

Podle vlády se tak jedná o "jinou skutkovou podstatu, než o kterou se opíral stávající nouzový stav", který končí o půlnoci z neděle na pondělí. O tom, že se jedná o nový nouzový stav a nikoliv o pokračování toho stávajícího, podle Vystrčila není pochyb.

Související obsah

"Je ale otázkou, jestli to vláda mohla udělat, anebo ne. Já si myslím, že nikoliv. To by potom znamenalo, že ho může vyhlásit kdykoliv. Potom by to právo zrušit ho Poslaneckou sněmovnou bylo zbytečné, protože kdykoliv by to udělala, tak by ho vláda mohla vyhlásit znovu," zdůvodnil zvažovanou ústavní stížnost předseda Senátu.

"Tou "poškozenou" je teď Poslanecká sněmovna, takže i ona teď může pracovat na podání ústavní stížnosti. To všechno teď řešíme. Je tedy otázkou, zda se obrátit na Ústavní soud, pokud ano, kdo se má obrátit a jakým způsobem. Týká se to spíš Sněmovny, než Senátu," uvedl Vystrčil.

Související obsah

"Mě zajímá, jak se k tomu poslanci postaví v úterý, nebo kdy to budou projednávat. Definitivní rozhodnutí, jestli to půjde k Ústavnímu soudu, zatím nepadlo," dodal.

V neděli odpoledne Vystrčil zaslal premiérovi a členům vlády dopis, ve kterém zdůraznil, že nesmí jednat proti vůli Poslanecké sněmovny. A to ani ve chvíli, kdy o nouzový stav žádají hejtmani. "Já jsem čekal, jak pan premiér zareaguje, pan premiér a vláda zareagovali tak, že nevzali v úvahu moje upozornění," konstatoval.

Advokát Petr Němec na twitteru oznámil, že na členy vlády podal trestní oznámení k Městskému soudu v Praze. Vyhlášení nouzového stavu je podle něj protiústavní a vážně poškozuje právnické osoby a podnikatele.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz