Krimi

Kauza Babiše ml. u konce. Údajné zavlečení na Krym není trestný čin

Kauza Babiše ml. u konce. Údajné zavlečení na Krym není trestný čin
Zdroj: Profimedia

Policie bezmála po třech letech odložila kauzu Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé prověřovali dřívější vyjádření premiérova syna, že byl v roce 2017 zavlečený na Rusy okupovaný Krym kvůli kauze Čapí hnízdo. Policisté ale dospěli k závěru, že se trestný čin nestal.

"9. února rozhodl policejní orgán usnesením o odložení věci v mediálním prostoru označované jako „kauza zavlečení na Krym“, neboť ve věci nešlo o podezření z trestného činu a nebylo na místě vyřídit věc jinak. Dozorový státní zástupce usnesení přezkoumal a shledal jej zákonným. Usnesení policejního orgánu nebylo k dnešnímu dni napadeno stížností, k jejímuž podání uplynula lhůta 12. února," uvedlo v pondělí na webu Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Policisté se zabývali podezřením na zavlečení a omezování osobní svobody proto, že si Andrej Babiš mladší novinářům na konci roku 2018 postěžoval, že ho jeho ošetřovatel na popud jeho otce o několik měsíců dříve proti jeho vůli odvezl na Ruskem okupovaný poloostrov Krym. Reportéři premiérova syna vypátrali ve Švýcarsku, kde dlouhodobě žije i se svojí matkou. "Únos" prý byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž Babiš mladší figuroval. Premiér později prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií.

Související obsah

Policisté podle tiskové zprávy státního zastupitelství kvůli objasnění údajného zavlečení komunikovali se švýcarskými i ukrajinskými úřady. "Byly zjištěny také okolnosti stran zdravotního stavu oznamovatele a jejich dopad na objektivně zjištěné skutečnosti. Lze též konstatovat, že byla podána vysvětlení dotčených osob a provedeny další standardní úkony přípravného řízení ve fázi prověřování," píše státní zastupitelství.

Zároveň ovšem žalobci přiznali, že se policii za celou dobu nepodařilo Andreje Babiše mladšího vyslechnout, i když "vyčerpali všechny zákonné možnosti." Ale výslech prý pro odložení případu nebyl nezbytný. Ale Babišovi mladšímu prý nic nebrání v tom vypovídat někdy v budoucnu.

Připomeňte si kauzu v reportáži TV Nova z listopadu 2018:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz