Domácí

Obchody by se mohly otevřít od příštího pondělí, řekl ministr Havlíček

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) na pondělní tiskové konferenci po jednání s předsedou Asociace krajů ČR Martinem Kubou (ODS) promluvil o tom, kdy se Česko dočká rozvolnění opatření a kdy znovu otevřou malé obchody. Uvolnění bude prý pozvolné a mohlo by začít už 22. února. Služeb se plánované uvolnění zatím netýká.

Viceministr Karel Havlíček v pondělí jednal s předsedou Asociace krajů a jihočeským hejtmanem Martinem Kubou. Na schůzce se shodli, že je čas na pozvolné rozvolňování. Obchody by se měly začít otevírat od 22. února.

Podmínkou je, že se zásadně nezhorší pandemická situace. "Je to pouze naše dohoda, učiním návrh a s ním půjdu na vládu," řekl Havlíček. Ostatním členům vlády chce navrhnout, aby se na základě dohody s Asociací krajů uvolnily restrikce ohledně obchodů, a to od příštího pondělí.

Měla by platit přísná opatření jako rozestupy, hygienická pravidla, dezinfekce, nošení roušek a respirátorů. Podmínky budou podle Havlíčka upřesněné v následujících dnech. Dodal také, že se soustředí primárně na segment obchodů a služeb.

Související obsah

Pro lidi zasažené pandemickou krizí vznikne nový program a dál budou platit ty současné. "Snažíme se to vymyslet tak, abychom měli málo programů, další už nebudeme vytvářet, ale aby byli všichni spokojení," řekl Havlíček.

"Nechceme nikoho šikanovat," tvrdí ministr s tím, že nechce ani zavádět povinné respirátory nebo jakkoli "komplikovat život". Podmínkou ale dle jeho slov je, aby všichni dodržovali nařízení. Kdy přesně se obchody otevřou a za jakých podmínek se podle Havlíčka lidé dozví v průběhu tohoto týdne. Rozhodující je aktuálně podpora vlády a poslanců.

Související obsah

"Nechceme dále udržovat ten stav, že nevíme, kdy se otevře. Chápu postoj podnikatelů i lidí, kteří si chtějí nakoupit. Je třeba ale dodržovat pravidla," řekl ministr Havlíček. Za pravdu mu dal i Martin Kuba.

"Pokusme se tohle postupné otevírání zvládnout společně. Naším cílem není jen znovu otevřít ekonomiku, ale i poslat děti do škol," připomněl jihočeský hejtman. Pochválil také včasné informování o chystaném rozvolnění - podnikatelé dle jeho slov potřebují čas, aby se na otevření obchodů připravili.

Související obsah

Dle Kuby nemusí být nouzový stav jen politickým symbolem, kvůli kterému se vedou boje. Měl by být prý nástrojem změny. Nový nouzový stav vláda schválila na 14 dní. Odborníci dokonce tvrdí, že další vyhlášení nouzového stavu, a navíc bez vůle Sněmovny, je protiústavní.

V úterý se sejdou zástupci Asociace krajů se zástupci vlády a opozice. K jednání v sobotu vyzval lídr asociace Martin Kuba. "Jsme přesvědčeni, že právě tohle jsou chvíle, kdy je nutné v zájmu fungování společnosti v otázce ochrany lidských životů najít širokou politickou shodu," řekl Kuba.

Na celou tiskovou konferenci se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz