Ústavní soud

Nouzový stav je zřejmě protiústavní! Právníci podávají žalobu

Ústavní soud
Zdroj: TV Nova
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška, Martina Brabec
15.2. 2021 6:25
Téma:

Opětovné vyhlášení nouzového stavu v České republice vyvolalo silnou vlnu reakcí. Někteří lidé se už rozhodli rozhodnutí napadnout u Ústavního soudu. O podání žaloby uvažuje také senátor Miloš Vystrčil (ODS).

Většina právníků se shoduje, že opětovné vyhlášení nouzového stavu je protiústavní. Pokud vláda vyhlásí nouzový stav bez schválení poslanců, podle ústavního právníka Aleše Gerlocha ho může Sněmovna ihned zrušit.

 

"Vyhlásit ho vláda asi může, z ústavního hlediska je to ovšem dost problematické. A musí to ihned sdělit Poslanecké sněmovně a ta to může zrušit," popsal Gerloch pro televizi Nova.

 

Pokud by k tomu došlo, tak má vláda další možnost. "Pokud Poslanecká sněmovna zruší tento nouzový stav, tak bude vláda postupovat podle zákona na ochranu veřejného zdraví," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Žádná z opozičních stran ale podle něj zatím mimořádnou schůzi nesvolala. 


Advokát Petr Němec na twitteru již oznámil, že na členy vlády podal trestní oznámení k Městskému soudu v Praze. Vyhlášení nouzového stavu je podle něj protiústavní a vážně poškozuje právnické osoby a podnikatele.

 

 


V neděli večer se předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nechal slyšet, že také zvažuje podání stížnosti u Ústavního soudu. Vláda totiž podle něj nouzový stav za těchto okolností vyhlásit nemohla. "Ještě není 100% potvrzeno, že na ústavní stížnost skutečně dojde. Je to hlavně věcí Poslanecké sněmovně, takže chci počkat než se sejde," řekl Vystrčil ve Snídani s Novou.

 

On-line reportáž

ON-LINE: Silné reakce na nouzový stav

7:20

Vláda tvrdí, že mohla nový nouzový stav vyhlásit protože měla nové informace. Změnou je konkrétně to, že o nouzový stav nyní požádali hejtmani. Advokát Štěpán Ciprýn ve Snídani s Novou řekl, že to podle něj možné není. 

6:50

Předseda ODS Petr Fiala vidí šanci na změnu. "Dosavadní postup vlády nefungoval, teď je šance s tím něco udělat, premiér už přistoupil na některé naše požadavky, např. návrat dětí do škol. Ve spolupráci s hejtmany jsme dosáhli toho, že se vláda vrátí do Sněmovny, kde projednáme krizovou legislativu, která nahradí nouzový stav," uvedl Fiala.

6:45

S postupem vlády není spokojený ani europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Tiskovka vládních činitelů byla zase úplně o ničem. Andrej Babiš jede čistou kampaň, nadává na opozici, má neomezený prostor plácat svoje nesmysly. Staví se do role mučedníka. Neschopný hulvát, který vůbec neuklidnil občany. Informace nula," uvedl Zdechovský na twitteru. 

 

Na nedělní tiskové konferenci vláda své rozhodnutí zdůvodnila žádostí hejtmanů, kterým by stav ohrožení na řešení současné epidemiologické situace údajně nestačil. Stav ohrožení vyhlašuje každý hejtman zvlášť a platí jen na území jeho kraje. Pravomoci jsou přitom oproti nouzovému stavu omezené.

 

Podle vlády se tak jedná o "jinou skutkovou podstatu, než o kterou se opíral stávající nouzový stav", který končí o půlnoci z neděle na pondělí. O tom, že se jedná o nový nouzový stav a nikoliv o pokračování toho stávajícího, podle Vystrčila není pochyb.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) vládní postup vysvětloval v Televizních novinách. Podívejte se na jeho vyjádření:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz