Koronavirus

V Česku zbývá pro lidi s covidem jen 173 lůžek! PŘEHLED PO KRAJÍCH

V Česku zbývá pro lidi s covidem jen 173 lůžek! PŘEHLED PO KRAJÍCH
Zdroj: TV Nova

Kapacita lůžek v nemocnicích je velmi špatná. Přiznává to i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V celé republice bylo v úterý dopoledne na JIP jen 188 volných lůžek pro pacienty s covidem-19. Odpoledne se číslo snížilo na 173. Situace se velmi liší kraj od kraje. Nejméně volných lůžek je v Praze a v Karlovarském kraji.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že v některých krajích je již obsazeno více než 90 % lůžek. "Situace je velmi závažná a jsou kraje, kde jsou jen jednotky lůžek intenzivní péče,“ sdělil ministr zdravotnictví.


"Kapacity jsou opravdu vyčerpány. V řadě krajů se kapacita jednotek intenzivní péče dostala pod deset procent,“ dodal.


Ministerstvo zdravotnictví pravidelně zveřejňuje počet volných lůžek. V celé republice bylo v úterý dopoledne volných 16 % lůžek na JIP. Konkrétně bylo z celkových 3963 lůžek volných 658, pouze 188 z nich ale bylo určeno pro covid pozitivní pacienty.

Odpoledne došlo k aktualizaci údajů a volných bylo již jen 15 % lůžek na JIP. Konkrétně 173 lůžek pro covid pozitivní a 440 pro covid negativní pacienty.


Nejhorší situace je v Praze a v Karlovarském kraji. V hlavním městě byla k úternímu odpoledne pro covidové pacienty volná jen čtyři lůžka na JIP. O moc lépe na tom nejsou ani lidé, kteří covid-19 nemají. Pro ty je volných 55 lůžek. Celkem má Praha 979 JIP lůžek, obsazeno je tak 94 % z nich.

Volná lůžka v Praze

Zdroj: MZ ČR

 
V Karlovarském kraji je obsazeno 93 % lůžek. Celý Karlovarský kraj má podle dat ministerstva k dispozici 78 lůžek na JIP, z nichž je momentálně 72 obsazených. Pro covid pozitivní tak zůstávají jen poslední dvě lůžka, pro covid negativní čtyři.

Volná lůžka v Karlovarském kraji

Zdroj: MZ ČR


Na hraně je také Středočeský kraj, který má obsazených 88 % lůžek na JIP. Pro covidové pacienty zbývá posledních osm lůžek. O moc lepší není situace ani v Ústeckém kraji, který hlásí 88% obsazenost a 15 volných JIP lůžek pro covid pozitivní.

Související obsah


Nejlepší situace je naopak na Vysočině, která hlásí 27 % volných lůžek na JIP a v Moravskoslezském kraji, který má volných 26 % lůžek na JIP. Nad 20 % se drží také Jihočeský a Liberecký kraj.

Pro pacienty s covidem zůstávají k dispozici i standardní lůžka s kyslíkem. Po celém Česku je to 911 lůžek. Dalších 4 507 je volných pro pacienty bez covidu. Celkem je obsazeno 75 % standardních lůžek s kyslíkem. 

Volná lůžka celá ČR

Zdroj: MZ ČR

Česká republika zatím pořád neplánuje oslovit okolní země o pomoc. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý minulý týden uvedl, že Česko začne oslovovat okolní státy s žádostí o pomoc s pacienty s covidem-19 při zaplnění 90 procent celkové rezervy lůžek. Nyní je obsazenost 85 %.

Podívejte se, jak to nyní vypadá v jedné z nemocnic na Liberecku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz