Koronavirus

V Rakousku otestovali už půl milionu dětí! Pozitivních bylo podezřele málo

V Rakousku otestovali už půl milionu dětí! Pozitivních bylo podezřele málo
Zdroj: TV Nova

Rakousko už má první výsledky testování dětí, které se vrací do škol. Z půl milionu otestovaných dětí a učitelů bylo pozitivních jen 211. Některým odborníkům to ale přijde podezřele málo a upozorňují, že antigenní testy nejsou dost přesné.

V Rakousku se minulý týden začali žáci pomalu vracet do škol. Děti se testují dvakrát týdně, v pondělí a ve středu.

Během týdne provedla země téměř 500 tisíc testů a odhalila 211 pozitivních, píše rakouský web Krone. Ve 132 případech šlo o děti, v 79 o pedagogy. 

Podle některých odborníků je to až podezřele málo. Rakouský epidemiolog Gerald Gartlehner deníku Kurier řekl, že je možné, že si děti neumí testy správně udělat. Nízká je podle něj i účinnost používaných testů, které odhalí jen zhruba 40 procent nakažených.

Související obsah

Ministr školství Heinz Fassmann testování ale brání. Podle něj může být pozitivních testů málo proto, že se testovalo hned po konci plošné uzávěry, při které se děti neměly kde nakazit.

O antigenních testech má ale pochybnosti i evoluční biolog Jaroslav Flegr. "Antigenní testy jsou určené pro osoby s příznaky, pro preventivní testování osob bez příznaků se musí užívat víc než tisíckrát citlivější PCR testy," uvedl Flegr. 

Související obsah

Ministerstvo školství nicméně plánuje pro české děti používat právě antigenní testy. Narozdíl od Rakouska chce ale Česko používat testy ze slin. 

Rakousko pro žáky zveřejnilo podrobný video návod, jak testování udělat. Podívejte se:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz