Domácí

Mráz komplikuje práci i vojákům. Vrtulníky musí před letem rozmrazit

Mráz komplikuje práci i vojákům. Vrtulníky musí před letem rozmrazit
Zdroj: Armáda České republiky

Tuhé mrazy, které svírají Česko posledních několik dní, přinášejí komplikace i armádě. Vojenské vrtulníky totiž kvůli počasí namrzají a není možné s nimi vzlétnout, dokud se námraza neodstraní. Kusy ledu totiž mohou ohrozit bezpečnost letu, a dokonce i způsobit havárii.

Silné mrazy se podepsaly také na vojenských vrtulnících. Stroje jsou namrzlé ze všech stran. Podle náčelníka oddělení inženýrsko-leteckého zabezpečení Armády ČR Mariana Mráze je třeba helikoptéry odmrazit co nejkratší dobu před letem. Dokud je na stroji námraza, nesmí vzlétnout.

"Veškeré výkyvy počasí jako jsou námraza, jinovatka, mrznoucí mlha, mrznoucí déšť, ale i sníh či led jsou pro letadla nebezpečné, protože dokáží měnit aerodynamické vlastnosti a ohrozit tak bezpečnost letu," řekl Mráz.

Kusy ledu mohou dokonce poškodit motor. Na odmrazování vrtulníků má armáda speciální postup. Mechanici mají k dispozici techniku přímo určenou k odstranění ledu a sněhu z vrtulníků. Jedná se v podstatě o obří fén, který je umístěný na voze. Má čtyři rukávy o průměru 25 cm, kterými fouká vzduch o teplotě až 60 °C.

Související obsah

Pokud je sníh na vrtulnících čerstvý, postačí vojákům k jeho odstranění obyčejné koště. Námrazu ale odstraní jen proud teplého vzduchu. "V zimním období je zpravidla příprava vrtulníků před vzletem delší o hodinu. Někdy ale ani to nestačí a protáhne se na čtyři a více hodin, a to v případě, kdy je silná námraza," popsal Mráz.

Na rozdíl od auta nejde z helikoptéry led jen tak seškrábat. Pokud je stroj zaparkovaný na tzv. stojánce, lze ho zabalit do speciální plachty. I ta ale v tuhých mrazech občas přimrzá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz