Domácí

Záchranka: Do nemocnic nevoláme, už jim vozíme pacienty rovnou

Záchranka: Do nemocnic nevoláme, už jim vozíme pacienty rovnou
Zdroj: Profimedia

Záchranná služba v hlavním mstě už netelefonuje předem do nemocnic, jestli mají volné místo pro pacienta, kterého jim sanitka akutně veze. Od úterý fungují záchranáři ve zvláštním režimu, kdy bez ptaní vezou pacienta tam, kde je podle online databáze intenzivní péče volné místo.

Kvůli nebývale velkému množství převážených pacientů potřebují mít zdravotníci pražské záchranky volné sanitky co nejdříve. Proto tento týden přešli do tzv. distributivního režimu. Ten jim umožňuje upustit od předchozího obvolávání nemocnic a doprošování se, jestli někde mají volné místo. 

"Abychom všem našim pacientům zajistili jako doposud veškerou potřebnou péči a urychlili jejich přijetí do nemocnice, zavedli jsme toto opatření. Uleví některým zahlceným příjmům ve zdravotnických zařízeních," řekl Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy.

Související obsah

Záchranáři v hlavním městě vozí v průměru 350 pacientů za den, ale v posledních dnech je toto číslo výrazně vyšší. Téměř třetinu z převážených přitom představují covidoví pacienti.

Záchranáři proto už nemají čas licitovat se zdravotnickými zařízeními, jestli vůbec mohou pacienty někam vézt, a natvrdo je vezou tam, kde mají podle online informačního systému volno. "Vycházíme z údajů dispečinku intenzivní péče," upřesnila pro TN.cz mluvčí záchranky Jana Poštová.

Související obsah

"Opatření se týká pouze příjmů. Lůžková kapacita je dostačující a zatím jsme se nedostali na míru hospitalizace, jaká byla v loňském listopadu," konstatovala Milena Johnová, radní Prahy pro zdravotnictví a sociální politiku.

Podle online dat měla česká metropole ve středu v 10:27 hodin jen 57 volných lůžek ARO a JIP, což je pouhých 5 % kapacity. Lůžek s kyslíkem měly nemocnice k dispozici 16 %. Dále bylo volných jen 81 přístrojů na plicní ventilaci, což představuje 14 % kapacity. 

Související obsah

Mluvčí připustila, že ani v novém systému není záruka, že se záchranáři nebudou na příjmu v nemocnicích dohadovat, jestli se zdravotnické zařízení o pacienta postará, nebo se bude jeho přijetí do péče bránit. „Je jasné, že nemocnice si budou hájit svoje, ale my si také budeme hájit svoje," zdůraznila Jana Poštová.

Záchranka odvezla desítku nakažených seniorů, zhoršoval se jim stav. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz