Koronavirus

Nežádoucí účinky vakcín hlásí dosud přes 700 lidí. Tyto jsou nejčastější

Nežádoucí účinky vakcín hlásí dosud přes 700 lidí. Tyto jsou nejčastější
Zdroj: Getty Images

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k 16. únoru 729 hlášení o nežádoucích účincích vakcín proti koronaviru. Nejčastějšími problémy jsou horečka, zimnice, únava, slabost nebo reakce v místě vpichu.

Očkování proti koronaviru odstartovalo v České republice na konci prosince loňského roku. Od té doby lékaři rozdali více než půl milionu dávek. Podle dat ministerstva zdravotnictví dostalo první dávku do středy 310 867 lidí, druhou už bylo naočkováno 189 776 zájemců.


Podezření na nežádoucí účinky se doposud objevila ve 729 případech. "Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat příčinu,“ uvádí na webu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Související obsah

Ústav navíc eviduje také pět případů úmrtí lidí. U těch je podezření, že zemřeli po očkování proti koronaviru. "Vakcinaci podstupuje velké množství lidí, včetně osob, které trpí závažnými zdravotními problémy. V důsledku toho se mohou vyskytnout i nahlášená podezření na nežádoucí účinky, jejichž důsledkem může být úmrtí,” informoval SÚKL.


Nejvíce trápí lidi po očkování tzv. celkové příznaky a reakce v místě aplikace. Jedná se například o horečku, třesavku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, otok obličeje a další. Tyto obtíže nahlásilo ústavu 325 lidí.


Další nejčastější komplikace spadají do kategorie neurologických obtíží. Patří tam bolest hlavy, mravenčení, závratě, třes, pocity na omdlením, mdloby nebo ospalost. Těchto případů eviduje ústav 179. Mimo to může očkování působit také na psychiku lidí. Právě 16 naočkovaných uvedlo, že po vakcinaci je trápil neklid, úzkost, nespavost, podrážděnost a apatie.

 

Související obsah


Nežádoucí účinky ohlašují Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv buďto zdravotníci, nebo dobrovolně někteří pacienti. Za pomoci formuláře, který je dostupný na webu, tak mohou nahlásit své obtíže.


V Česku používají zdravotníci už tři druhy vakcín, a to od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a nově také vakcínu AstraZeneca. Evropská léková agentura (EMA) navíc obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny Janssen od společnosti Johnson & Johnson.


"Výbor by mohl vydat stanovisko do poloviny března 2021 za předpokladu, že předložená data o účinnosti, bezpečnosti a kvalitě vakcíny budou dostatečně komplexní a spolehlivá,“ uvádí na webu SÚKL.

Některé společnosti spustily testování látek pro očkování dětí. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Píše se na Deník.cz