Domácí

Kvůli povinnému testování školáků na covid-19 lze čekat smršť žalob

Kvůli povinnému testování školáků na covid-19 lze čekat smršť žalob
Zdroj: TV Nova

Vlnu soudních sporů může rozpoutat chystaná povinnost pro žáky a studenty, aby se podrobovali antigenním testům, pokud se chtějí zúčastnit výuky ve školách. Velká část rodičů totiž pravidelná testování svých dětí na covid-19 odmítá.

V chystaném nařízení, aby žáci a studenti před vyučováním podstupovali dvakrát týdně testy na nákazu virem SARS-CoV-2, vidí právníci problém. Možné opatření, kterým chce stát omezit šíření koronaviru po znovuobnovení prezenční výuky ve školách, totiž může některým rodičům zkomplikovat život. Hlavně těm, kteří nepřipouštějí, aby někdo jejich děti ve škole testoval na covid.

„Jde o klasický střet dvou různých práv. Stojí proti sobě na jedné straně právo dítěte na vzdělávání a na druhé straně právo ostatních dětí na ochranu jejich zdraví,“ řekl na dotaz TN.cz právník Jiří Valenta.

"V praxi může rozhodnout takové střety vzájemně si konkurujících práv jedině soud," konstatoval odborník na školské právo. A výsledek případného soudního sporu je nejistý. Bude totiž hodně záležet na tom, jak přesně bude chystané nařízení ministerstva zdravotnictví zformulováno.

Související obsah

Je ale jisté, že rodiče, kteří by školou povinné děti do výuky neposílali, riskují opletačky s tzv. OSPODem (orgánem sociálně-právní ochrany dětí). "Pro podezření ze spáchání přestupku v oblasti povinné školní docházky," upřesnil právník z poradenské společnosti X-PERT Consult.

Související obsah

Připomněl, že školám vzniká oznamovací povinnost, pokud se zákonný zástupce dítěte nepodřídí rozhodnutí orgánu veřejné moci podle zákona. A takovým rozhodnutím může být právě ministerské nařízení o povinném testování žáků jako podmínka, aby se mohli zúčastnit výuky.

Podmiňování školní docházky opakovaným testováním na covid-19 může skončit až u Ústavního soudu. Prohlásila tento týden při jednání školského výboru ve sněmovně bývalá ministryně školství a současná poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD).

Rakouské děti se testují samy. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz