Zahraničí

Rusko hlásí první případy přenosu nového typu ptačí chřipky na člověka

Rusko hlásí první případy přenosu nového typu ptačí chřipky na člověka
Zdroj: TV Nova

Přestože odborníci v minulosti často uváděli, že virus H5N8 neboli ptačí chřipka se na lidi nepřenáší, realita je jiná. Na drůbeží farmě na jihu Ruska se nákaza potvrdila hned u sedmi pracovníků. Má jít o první lidi nakažené novým typem ptačí chřipky na světě. Ruské úřady obratem informovaly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Pracovníci drůbeží farmy na jihu Ruska jsou podle tamního úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor prvními lidmi na světě, u kterých se prokázala nákaza ptačí chřipkou. Výsledky testů v sobotu oznámili ruští vědci. Ohnisko ptačí chřipky na farmě zaznamenali už v prosinci loňského roku.

Šéfka úřadu Anna Popova uvedla, že úřady udělaly maximum pro to, aby se nákaza dál nešířila. Nakažení se prý cítili dobře a klinický průběh nemoci byl u nich velmi mírný.

"Virus překonal mezidruhovou bariéru, ale tato varianta viru chřipky se nepřenáší z člověka na člověka," ujistil hlavní hygienik Ruské federace. Od roku 1997 se ptačí chřipka rozmohla mezi divokými i domácími ptáky.

Související obsah

Jen během loňského roku bylo dle informací webu fontanka.ru odhaleno na 1500 ohnisek v celkem 41 zemích, především těch evropských. Přenos nákazy na člověka je dle WHO velmi vzácný.

"Obvykle se vyskytují u jedinců vystavených nemocným nebo mrtvým infikovaným ptákům. Mohou vést k těžkým onemocněním nebo i smrti u lidí. Šest ze 14 případů ptačí chřipky H5N6 u lidí hlášených od roku 2014 bylo smrtelných," informovala Světová zdravotnická organizace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz