Domácí

Týden hraničních kontrol: Tisíce lidí do Německa chtěly bez testu na covid

Je to týden, co německé úřady označily Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru a zároveň obnovily hraniční kontroly. Stejně dopadlo i rakouské Tyrolsko. Po týdnu němečtí policisté hlásí, že u hranic otočili skoro 16 tisíc lidí. Přibližně čtvrtina z nich se přitom pokusila do země dostat bez negativního testu na covid.

Statistiku kontrol od minulé neděle do této soboty přineslo nedělní vydání deníku Bild (Bild am sonntag). Že německá strana bere kontroly velmi vážně dokazují jednak dlouhé kolony na hranicích, s nimiž se tento týden potýkali řidiči, ale i celkový počet zkontrolovaných - bylo jich 104 178.

Z toho počtu Němci otočili zpátky skoro 16 tisíc lidí - přesné číslo za období od 14. do 20. února včetně je 15  877. A to pořád není vše - podle Bildu totiž z tohoto počtu 4522 cestovatelů zkoušelo hranicí projet bez negativního testu na covid-19.

Související obsah

Zbylí měli smůlu například proto, že neměli digitální registraci nebo se na ně nevztahovala žádná z výjimek, které německá vláda pro průjezd zemí zavedla. Smůlu má například i většina pendlerů - plošnou výjimku dostali jen zdravotníci.

Hraniční přechody s Českem a Tyrolskem kontrolují každý den dvě tisícovky policistů. A hlásí i jeden pozitivní trend. "Počet odmítnutých se od zavedení kontrol postupně zmenšuje spolu s tím, jak cestovatelé více a více dodržují zavedená pravidla," nechal se slyšet federální policejní prezident Dieter Romann.

Zatímco první den kontrol se od hranic musela vrátit více než polovina kontrolovaných, nyní je to podle Bildu jen každý osmý člověk. Deník nicméně uvádí pouze souhrnná čísla pro Česko i Tyrolsko, není tedy přesně jasné, kolik hříšníků Němci otočili u našich a kolik u rakouských hranic.

Připomeňte si situaci na hranicích v úterní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz