Domácí

AstraZeneca chrání před smrtí na covid na 100 procent, prohlásil Chlíbek

V České republice se očkuje už několika vakcínami proti covidu-19, mezi nimi je i AstraZeneca, která v řadě lidí vyvolává obavy. Na pondělní tiskové konference se tuto nedůvěru snažil předseda vakcinologické společnosti rozmělnit. Podle něj AstraZeneca chrání 100% před těžkým průběhem covidu, hospitalizací a smrtí.

Řada Čechů očkování AstraZenecou odmítá, panují zejména obavy z její účinnosti, která je nižší než u Moderny či Pfizeru. "Poslední studie ukázaly, že jestliže se druhá dávka dá s odstupem tří měsíců, prudce narůstá účinnost vakcíny," prohlásil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

"I běžně používané vakcíny, např. proti chřipce, nejsou účinné na 90 nebo 100 %. Každý rok se pohybuje od 40 do 70 %. Proti pneumokokům je to 89% účinnost. U dětských vakcín taky vidíme, že se nedosahuje 95% účinnosti," vysvětluje Chlíbek. Podobně je na tom podle něj i AstraZeneca. I očkovaní lidé se tak stále mohou nakazit covidem-19, průběh ale bude mnohem mírnější.

Související obsah

"Tato vakcína je 100% účinná proti závažnému průběhu covidu, hospitalizaci a úmrtí. Člověk, který dostane tuto vakcínu, má jistotu, že po onemocnění covidem nebude mít těžký průběh a neumře," dodává Chlíbek. To platí pro všechny věkové skupiny, včetně seniorů.

"I po 14 dnech po aplikaci první dávky se vytváří vysoká hladina protilátek. Ta se zvyšuje po druhé dávce," dodal. Zdůraznil, že AstraZeneca je účinná i proti britské mutaci. "Bedlivě sledujeme i brazilskou a jihoafrickou mutaci," uvedl Chlíbek.

Související obsah

Tenhle rok se podle něj bude objevovat jedna mutace za druhou, čímž virus bude reagovat na očkovací programy. "Bude se snažit přežít, bude se bránit," vysvětlil předseda vakcinologické společnosti.

Evropská komise vakcínu proti covidu-19 vyvinutou farmaceutickou společností AstraZeneca a oxfordskou univerzitou podmínečně schválila na konci ledna. V polovině února začalo Česko touto látkou očkovat své občany, přidala se tak k vakcínám od Moderny a Pfizeru. 

Na rozdíl od nich AstraZeneca nevyžaduje zvláštní skladování. Více informací o vakcíně a prvních dodávkách do Česka se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz