Domácí

ŽIVĚ: Kde se budou muset nosit respirátory? Vláda oznamuje změny

Vláda na pondělní schůzi posunula termín, od kdy bude nutné nosit na veřejnosti respirátory, nanoroušky či minimálně dvě roušky na sobě. Pravidlo bude platit od čtvrtka. Děti do 15 let budou mít výjimku.

Na pondělním jednání vláda řešila návrh nošení nanoroušky, respirátoru třídy FFP2 nebo dvou chirurgických roušek na frekventovaných místech. Nové opatření mělo začít platit od pondělní půlnoci, nakonec bude platit ale až od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února

Nový způsob ochrany bude povinný např. v obchodech, v nemocnicích, v prostředcích veřejné dopravy, na zastávkách nebo v čekárnách. "Výjimku budou mít děti od 2 do 15 let, protože na jejich obličeje respirátory nejsou dělané," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Děti ale budou muset mít chirurgickou roušku. 

Nikde už nebude stačit látková rouška nebo šála, povinná bude vždy minimálně chirurgická rouška. Do konce měsíce bude ovšem platit výjimka a porušení nebude přísně trestáno. Podle Blatného by lidé neměli dostatek času se připravit. 

Vláda také schválila, že očkovaní lidé nebudou muset chodit do karantény. 

Tématem schůze byl i tendr na covidové testy, které by měly dostat školy. Dodavatel byl vybrán pod dohledem ministerstva vnitra. Šéf resortu Jan Hamáček si za ním stojí, spokojený ale nebyl předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který se nechal slyšet, že by tendr měl být zrušen, protože Česká republika by měla brát testy přímo od výrobce. Podle Hamáčka ale v takovém případě nestihnou testy dorazit do konce února. A žáci se tak nebudou moci vrátit do lavic od začátku března. Tendr nakonec vláda nezrušila. 

Přesto se ale děti do škol zřejmě 1. března nevrátí. "Ten termín je obtížně splnitelný," přiznal Hamáček. Problémem je rozvoz antigenních testů a komplikace s pandemickým zákonem, který se musí změnit kvůli Ústavnímu soudu. Vláda bude návrat dětí do škol probírat ještě ve středu. 

Vláda v pondělí také do konce dubna prodloužila program Antivirus. Rozhodnutí oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Poprvé po dlouhé době se vláda k části jednání sešla osobně. "Po jednání prostřednictvím videokonference se členové vlády sešli také fyzicky, aby projednali aktuální situaci v souvislosti s epidemií covid-19," uvedl Úřad vlády. Osobní část jednání začala v 16:30.

Související obsah

Řešila také volební zákon, ohledně kterého se už v minulosti politické strany dohodly, že budou pracovat s návrhem zákona od lidoveckého poslance Marka Výborného. Ministerstvo vnitra ale zároveň předloží i vládní verzi, a to na popud premiéra.

První návrh počítá se zachováním 14 volebních krajů, druhá s Českou republikou jako jedním volebním obvodem. "Obě varianty splňují parametry nastavené Ústavním soudem a nabízejí spravedlivější rozdělení mandátů. Teď bude záležet, na jaké variantě bude v Parlamentu politická shoda," vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrhy řeší poměrnost volebního systému tak, aby každá strana získala množství mandátů odpovídající jejímu volebnímu výsledku.

Vláda na schůzi také rozhodla, že Česko podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. 

jh, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz