Koronavirus

Překvapivé zjištění! Zvýšená vlhkost pod rouškou chrání proti koronaviru

Překvapivé zjištění! Zvýšená vlhkost pod rouškou chrání proti koronaviru
Zdroj: Getty Images

Roušky a respirátory nás pomáhají chránit před šířením koronaviru. Přestože bychom je měli pravidelně vyměňovat a dbát na jejich čistotu, vědci nyní přišli s překvapivým zjištěním. Vlhkost, která se pod nimi utváří, podle nich pomáhá v boji s respiračními onemocněními.

Symbolem pandemie se staly roušky, jejich nošení zabraňuje šíření viru. Američtí vědci z Národního institutu pro cukrovku a choroby trávicího ústrojí (NIDDK) spadající pod Národní institut zdraví (NIH) teď přišli s překvapivým zjištěním.


Podle jejich výzkumu roušky a respirátory zvyšují vlhkost vzduchu, který nositel dýchá, což poté odborníci spojují s nižší závažností příznaků covidu-19. Studie zveřejněná v časopise Biophysical Journal dokládá, že dobrá a dostatečná hydratace dýchacích cest má velmi pozitivní vliv na imunitní systém.

Související obsah


"Zjistili jsme, že masky silně zvyšují vlhkost vzduchu, který dýcháte. Věříme, že právě vlhkost je odpovědná za méně závažný průběh covidu-19 u lidí, kteří se chrání rouškami a respirátory,“ tvrdí lékař a jeden z autorů studie Adriaan Bax.


Zároveň doplnil, že vysoká vlhkost už dříve prokázala úlevu například u chřipky. Vysoká vlhkost totiž zabraňuje, aby se virus dostal do plic za pomoci mukocilinárního transportu (MCC), což je obranný mechanismus, který odstraňuje hlen a škodlivé částice z plic.


Odborníci navíc tvrdí, že vlhkost může navíc posílit imunitní systém produkcí speciálních proteinů nazvaných interferony, které bojují proti virům. S prospěšností roušek v boji proti covidu-19 souhlasí i mnozí epidemiologové.

Související obsah


"Když si vezmeme, že díky rouškám jsme téměř nezaznamenali žádnou chřipkovou epidemii, tak jejich nošení jistě praktický dopad má. Když člověk vydechuje normálně, tak maska tolik nevlhne. Při větší fyzické zátěži je rouška navlhlá a vlhkost se pod ní hromadí,“ řekl Prymula.


Podle odborníků je však otázkou, zda ona vlhkost může pomoci zmírnit dopad koronaviru. Lidé by si však roušky měli pravidelně měnit a klást důraz na zvýšenou hygienu.

Celníci při razii objevili padělky luxusních roušek. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz