Domácí

Mouka v Česku extrémně zdražuje. Projeví se to i u běžného pečiva

V Česku od března stoupne cena mouky. Podle údajů Společenstva mlynářů a pekařů to bude až o čtvrtinu. Může za to skokové zdražení pšenice, které je v Evropě nedostatek. Na pultech obchodů tak zdraží nejenom kilová balení mouky, ale podle pekařů se budou muset zvednout ceny také všech druhů pečiva.

Až půjdeme příští týden do obchodu pro pečivo, zřejmě už si za něj budeme muset připlatit. Základní surovina, bez které se jeho výroba neobejde, totiž za poslední půl rok výrazně zdražila."Skladovatelé nám oznámili, že cena jedné tuny potravinářské pšenice bude 5 800 korun. Mouka stoupne v průměru až o 1500 korun za tunu," uvedl ředitel Společenstva mlynářů a pekařů ČR Jaroslav Chochole.Přitom ještě v září stála tuna pšenice 4 500. V praxi to znamená, že by mouka v obchodech měla zdražit přibližně o korunu a padesát haléřů za kilogram.Zdražovat se bude od března a ceny se mají zvyšovat od sladkého přes slané pečivo až po oblíbené zákusky. "Další 4 až 5 % nárůst cen by asi vycházel. Dřív se pekaři snažili udržet ceny po celý rok, ale v tomhle nejde pokračovat dál," myslí si majitel pekárny Štěpán Batelka.Ceny základního pečiva a mouky se v posledních letech nijak dramaticky neměnily. Letošní zdražování má mít na svědomí skupování a skladování pšenice do zásoby.

Související obsah"Mnohé státy investují do potravin, aby měly zajištěnou v covidové době soběstačnost, hlavně Čína," vysvětluje Otakar Šašek ze zemědělského družstva Klapý.Na cenu mají vliv také zvyšující se náklady na přepravu a slabší úroda v minulých letech. Ani letos se prý neočekává nadprůměrná úroda.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz