Domácí

Za Zemanem přijely špičky politické scény, řešil se covid i zahraničí

Za Zemanem přijely špičky politické scény, řešil se covid i zahraničí
Zdroj: Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne sešel na hradě s vrcholnými představiteli české politické scény. Tématem schůzky byla především zahraničí politika státu a mezinárodní dopady koronaviru. Politické špičky řešily například také novou americkou administrativu či brexit.

Schůzky na Pražském hradě se zúčastnil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), premiér Andrej Babiš (ANO), ale také ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Jedním z hlavních témat byla i pandemie koronaviru. "Nejvyšší ústavní činitelé konstatovali vážný a trvající stav pandemie COVID-19, dále komplikovaný šířením výrazně nakažlivějších mutací viru SARS-CoV-2. Ke zvládnutí pandemie v ČR jsou nadále nutná celospolečenská opatření a odpovědný přístup veřejnosti i politické scény," uvedl Hrad.

Související obsah

Vládní činitelé se společně shodli, že vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít stejným schvalovacím procesem, jako vakcíny, které schválila Evropská unie.

"Dnes jsme diskutovali řadu témat. Začali jsme debatou o pandemii covidu-19 a mezinárodních dopadech, které tato pandemie má. Následně jsme hovořili o spolupráci s novou americkou administrativou. Pro nás jsou zásadní oblasti spolupráce v rámci bezpečnosti a výzkumu technologií,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček po jednání pro Českou televizi.

Na řadu přišlo také téma týkající se obchodních vztahů mezi Evropskou unii a Spojenými státy. "Obnovený důraz nové americké administrativy na spolupráci se spojenci je šancí, jak povýšit také vztahy mezi EU a USA na novou kvalitativní úroveň strategického partnerství. ČR bude podporovat široký rozvoj vztahů EU-USA, a to jak formou pravidelného, komplexního a strategického politického dialogu, tak praktickými kroky spolupráce v konkrétních tématech," uvedl dále v tiskové zprávě Hrad.

Petříček doufá, že bude americká vláda otevřenější k diskuzi ohledně obchodu. Vládní špičky řešily také například brexit či vztahy s Izraelem.

Na Prask hrad jsem svolal pedsedu Poslaneck snmovny, pedsedu vldy, ministra zahraninch vc, ministra obrany a...

Zveejnil(a) Milo Zeman - prezident esk republiky dne ter 23. nora 2021

Související obsah

Prezident Miloš Zeman zároveň v úterý podepsal navýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok z původních 320 na 500 miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz