Domácí

Polovina Čechů bere méně než 29 tisíc čistého! Nejhůře jsou na tom vrátní

Polovina Čechů bere méně než 29 tisíc čistého! Nejhůře jsou na tom vrátní
Zdroj: Getty Images

Polovina lidí v České republice bere každý měsíc méně než 29 tisíc korun čistého. Přibližně desetina zaměstnanců má navíc hrubý plat nižší než 21 066 Kč. Měsíčně tak dotyční musí vyjít s čistým příjmem, který činí 17 900 korun. Vyplývá to z analýzy platového portálu Platy.cz společnosti Profesia.

Medián platů a mezd byl v Česku v loňském roce podle analýzy 36 503 korun hrubého. Z toho je patrné, že polovina lidí tak bere daleko nižší mzdu. V případě, že lidé nepobírají přídavky na děti a uplatňují nezdanitelnou část základu, tak až 50 % Čechů vydělává v čistém jen něco málo přes 29 tisíc. Databáze portálu obsahuje údaje 47 000 lidí.


Dlouhá léta platilo, že příjmy zaměstnanců v Praze vysoce převyšovaly ostatní regiony naší země. V poslední době hlavní město však podle analýzy začínají jiné velké aglomerace dohánět. Výše mezd v Praze nyní dosahuje 42 989 korun. Přesto však má desetina pracujících průměrnou mzdu 24 809 korun. Naproti tomu desetina nejlépe placených zaměstnanců vydělává 72 801 korun.

Související obsah


"Nejvíce, a to 21 % zaměstnanců zde spadá do mzdového pásma mezi 42 a 46 tisíc korun,“ uvádí portál Platy.cz.


Ve třech krajích se výše základní mzdy pohybuje kolem 35 tisíc korun. V Jihomoravském kraji je medián 35 213 korun, v Plzeňském 35 124 korun a ve Středočeském kraj je to 34 807 korun. Na spodním konci platové žebříčku jsou dva kraje, zde medián základní hrubé mzdy nedosahuje ani 30 tisíc. Jedná se o Karlovarský (29 594 Kč) a Olomoucký kraj (29 996 Kč).


Největší rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky je v nejvyšší platové kategorii. Zatímco v Praze vydělávají nejlépe placení lidé v průměru přes 70 tisíc korun měsíčně, v ostatních krajích desetina nejlépe ohodnocených bere 50 až 60 tisíc hrubého.


V případě pracujících s nejnižšími výdělky ve většině krajů vydělává desetina nejhůře placených pod 20 tisíc korun hrubého měsíčně. Nad touto hranicí jsou kromě hlavního města pouze Jihomoravský (20 322 Kč), Plzeňský (20 270 Kč) a Středočeský kraj (20 087 Kč).

Související obsah


Analýza také ukázala, které pozice byly v loňském roce nejlukrativnější a které naopak nejhůře placené. Ve spodní části žebříčku se nachází například vrátný, šička, pracovník bezpečnostní služby nebo střihač textilu a uklízečka.

 


Nejlépe placení jsou podle průzkumu naopak vrcholoví manažeři. "Nejvíc vydělávají generální ředitelé s měsíční průměrnou mzdou přesahující 160 tisíc korun,“ uvádí odborníci.

Hrad zveřejnil velký přehled platů a odměn vedoucích pracovníků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz