Domácí

Ceny prasat jsou na historickém minimu. Český chov se nevyplatí

Výkupní ceny prasat klesly podle zemědělců na historická minima. Jatka si v těchto dnech účtují kolem 24 korun za kilogram živé váhy. Chov je tak kvůli přebytkům vepřů na západě Evropy pro české farmáře silně prodělečný.

Mnohé české vepříny jsou prázdné. Farmáři kvůli nízkým výkupním cenám dál omezují chovy, někteří v posledních měsících rovnou skončili. "Pokud vím, minimálně ze členů svazu čtyři nebo pět ukončilo chov prasat,“ řekl ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.


"Nikdo z nás neví, jak dlouho vydržíme. Spíš už nevydržíme, protože veškeré rezervy jsou vyčerpány,“ doplnil předseda Zemědělského družstva Milotický hospodář Jaroslav Hajda.


"Vyrábět dlouhodobě za 23 nebo 24 korun je delší dobu nemožné,“ přidává se jednatel Zemědělského družba Doubrava Josef Luža.

Související obsah


Ceny padají kvůli zákazu německého dovozu vepřového do Číny, částečně i kvůli pandemii covidu-19. "Veřejné stravování a školní jídelny. To byla obrovská odbytiště vepřového masa a ty dneska nejsou,“ poznamenal ředitel Agrotech Poličná Jindřich Šnejdrla.


Proti začátku loňského roku se tak výkupní ceny propadly už o třetinu. "My dneska proděláváme na praseti nějakých 2200 korun. A to je tragédie,“ dodal Šnejdrla.


Přitom ceny energií nebo krmiv jsou několikanásobné. I platy zaměstnanců. V obchodech ale propad cen prasat není znát. Třeba vepřová pečeně zlevnila od začátku minulého roku jen o tři koruny. Už teď je českého vepřového na pultech jen asi 35 procent. A podle chovatelů ho bude dál ubývat.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz