Domácí

Pes zachránce. Čtyřnohý kamarád zachránil dům před požárem

Pes zachránce. Čtyřnohý kamarád zachránil dům před požárem
Zdroj: HZS Pardubického kraje

Děkovat svému psovi může majitel bytu v Holicích na Pardubicku. Když začalo hořet v koupelně, zvíře se rozštěkalo a muže uprostřed noci vzbudilo. Díky tomu nemá požár oběti na životech a ani nevznikly velké škody.

Že je pes nejlepší přítel člověka, se znovu naplno ukázalo. Tentokrát byl oznamovatelem požáru. Hořel ohřívač vody,  a když majitel protřel oči, koupelna už byla v jednom kouři. Muž neváhal a zavolal na pomoc hasiče.

"Ohřívač vody o objemu asi 80 litrů byl instalován v koupelně v bytě. Požár byl vcelku rychle zlikvidován a ukázalo se, že je poškozena i elektroinstalace, přesněji elektrický vodič vedoucí k topné spirále, plastový kryt elektrického ohřívače i pračka,“ říká mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Problémem jsou vždy zplodiny, které vznikají při hoření. Člověk v hustém dýmu obvykle ztratí orientaci. Stačí, aby se dvakrát špatně nadechl a téměř okamžitě upadne do bezvědomí. Velmi rychle pak následuje smrt.

Související obsah

V tomhle případě zvíře svým štěkáním předešlo i velké škodě. Ta je pět tisíc korun, nicméně podařilo se uchránit majetek v hodnotě 20 milionů korun na bytovém domě.

“Nechceme ani domyslet, co by se mohlo stát, kdyby pes majitele nevzbudil. A přijměte od hasičů jednu radu – většinou se ohřívač vody nachází v koupelně, kde je vlhké prostředí. A abyste předešli podobnému požáru, nechte ohřívač občas zkontrolovat odborníkem v oboru elektro ve stanovené lhůtě, která je většinou uvedena v návodu výrobce nebo když dojde k závadě,“ dodala Horáková.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz