Zahraničí

Další problémy s dodávkou vakcín AstraZeneca! Firma bojuje s výrobou

Farmaceutická společnost AstraZeneca možná opět nesplní závazek ohledně dodávek vakcín. Objevily se informace, že dodá Evropské unii méně než polovinu slíbeného množství očkovací látky. Místo 180 milionů dávek tak unijní země možná neobdrží ani 90 milionů. Některé země však na schválené očkovací látky Unií nečekají. Maďarsko, jako první země EU, začíná ve středu očkovat čínskou vakcínou Sinopharm.

Minulý týden dorazila do Maďarska první zásilka s čínskou vakcínou a ve středu ji země začne používat pro očkování svých obyvatel. Čínský výrobce Sinopharm dodal Maďarsku 550 tisíc dávek očkovací látky.

"Díky této dodávce budeme schopni naočkovat 275 tisíc obyvatel. Podle našich plánů by vakcínu měli podávat praktičtí lékaři ve svých ordinacích," říká Agnes Galgocziová, hlavní hygienička Maďarska.

Vakcínu však schválil pro nouzové použití jen maďarský regulační úřad. Neprošla kontrolou Evropské lékové agentury, jak tomu je u ostatních očkovacích látek, které se v Evropské unii v současnosti používají.

Související obsah

"Snažíme se zachraňovat lidské životy a zachovat naši ekonomiku. Společně s našimi čínskými přáteli bojujeme proti covidu," komentuje Tomáš Menczer, náměstek maďarského ministra zahraničí.

Dodávky vakcín schválené Evropskou lékovou agenturou, mezi které v současnosti patří ty od firem Pfizer, Moderna a AstraZeneca, provázejí problémy. Farmaceutická společnost AstraZeneca možná už podruhé nesplní nasmlouvaný objem své dodávky. Na jaře měla do unijních zemí poslat 180 milionů dávek - dodá jich však zřejmě méně než polovinu.

Související obsah

Web iRozhlas.cz ale přišel s informací, že se jen změní původ vakcín. Podle webu polovinu dávek dodají výrobní závody v unijních zemích a zbylých 90 milionů bude třeba dovézt ze světa. 

mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz