Domácí

Dovolená v oblasti s největším rizikem covid-19? Zájezdy se dají koupit

Dovolená v oblasti s největším rizikem covid-19? Zájezdy se dají koupit
Zdroj: TV Nova

Zanzibar, odkud čeští turisté zřejmě zavlekli do ČR nejnebezpečnější mutaci viru SARS-CoV-2, patří k zemím s nejvyšším rizikem výskytu onemocnění covid-19. Stát nedoporučil do těchto destinací cestovat, ale nezakázal to. Turisté museli při návratu do vlasti předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin a být doma v karanténě, než podstoupí další PCR test, a to nejdříve pět dnů po návratu.

"Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech. Mezi ně nepatří cestování za účelem turistiky," varují pracovníci Černínského paláce na webu ministerstva zahraničí.

I přes výslovné nedoporučení turistiky do většiny zemí světa ale cestovní kanceláře i agentury prodávají zájezdy dál. Podle zjištění TN.cz ještě ve středu odpoledne bez obav nabízely zájezdy i do Zanzibaru, odkud čeští turisté zřejmě zavlekli do ČR zatím nejnebezpečnější jihoafrickou mutaci koronaviru. Jde o ostrov v jihovýchodní části Afriky.

Související obsah

Nabídka aktuálního pobytu v nejvíce rizikovém Zanzibaru je například u Cestovní kanceláře Fischer, Exim Tours, CK Blue Style, Marco Polo a mnoha dalších. "Můžeme teď spolu sepsat vaše požadavky, já je předám prodejnímu oddělení a kolegové by to pak s vámi dořešili," odpověděl na zájem o zájezd na Zanzibar například pracovník cestovní agentury Invia.

Žádné informace ale nezatajoval a všechny jeho pokyny byly v souladu s aktuálním seznamem nebezpečných zemí i s tím, jaká opatření je zapotřebí při návratu do vlasti dodržet.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
 

Nařízení jsou dostupná na webu ministerstva zahraničí a jsou odstupňována podle míry rizika. Pro názornost se používá tzv. cestovatelský semafor. Aktuální seznam zemí s konkrétním rizikem nákazy onemocněním covid-19 k tomu podepsal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) 19. února. Platí od pondělí 22. února.

Seznam vypočítává 33 zemí a rozděluje je do skupin podle nebezpečnosti. Všechny zbývající země neuvedené ve sdělení ministra zdravotnictví jsou považovány za oblasti s velmi vysokým rizikem nákazy. Sem patří právě Zanzibar, odkud se jihoafrická mutace koronaviru zřejmě do ČR zavlekla.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Cestovatelé z nejméně rizikových "zelených" zemí (nejblíže jsou Island a Vatikán) se řídí jen pravidly protiepidemického systému (PES) v ČR. Pro příjezd z "oranžových" oblastí (Dánsko, Finsko, Řecko, Norsko a Azorské ostrovy) už je zapotřebí vyplnit při vstupu do ČR příjezdový formulář a předložit antigenní test ne starší než 72 hodin.

"Červené" země pak vyžadují kromě antigenního testu při vstupu do ČR několikadenní pobyt doma v izolaci. Pak musí následovat PCR test nejméně po pěti dnech od návratu. A návrat z nejvíce rizikových "tmavě červených" zemí pak vyžaduje dva PCR testy a mezitím domácí karanténu.

Německo znovu omezilo cestování. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz