Koronavirus

Vakcína Johnson & Johnson funguje a je bezpečná. Stačí jedna dávka

Vakcína Johnson & Johnson funguje a je bezpečná. Stačí jedna dávka
Zdroj: Profimedia

Vakcína proti koronaviru společnosti Johnson & Johnson je bezpečná a poskytuje 66% ochranu před středně těžkým až těžkým průběhem onemocnění. Informovali o tom pracovníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

O schválení nouzového nasazení vakcíny firmy Johnson & Johnson ve Spojených státech amerických by měl v pátek rozhodnout panel nezávislých expertů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Odborníci však do této očkovací látky vkládají velké naděje.


Právě tato vakcína by mohla urychlit očkování. Stačí totiž aplikovat pouze jednu dávku namísto dvou. Do globální studie se zapojilo skoro 44 tisíc dobrovolníků. Ve Spojených státech látka vykazovala 72procentní účinnost, v Latinské Americe 66procentní a v Jihoafrické republice, kde se rozšířila mutace koronaviru, byla účinnost 57 %.

Související obsah


Celkově látka vykazovala 66procentní účinnost proti střednímu až těžkému průběhu onemocnění. Podle dosavadních výsledků byla účinnost vakcíny proti těžkému průběhu velmi vysoká. Zhruba 28 dní od jejího podání totiž nebyly evidovány žádné hospitalizace ani úmrtí.


Podle zprávy FDA navíc látka snižuje riziko nákazy už 14 dní po aplikaci. Tři lidé však měli podle studie závažnější vedlejší účinky. Ty pravděpodobně souvisely s vakcínou. "Nejčastějšími symptomy byla bolest v místě vpichu, bolesti hlavy a únava,“ píše NBC News.


Oproti vakcíně společnosti Pfizer/BioNTech a firmy Moderna lze tuto látku skladovat až tři měsíce v lednici, což by usnadnilo distribuci.

Americká firma Johnson & Johnson požádala o schválení své vakcíny. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz