Domácí

Nový volební zákon. Zástupci Parlamentu se shodli na 14 volebních krajích

Členové Senátu a Poslanecké sněmovny se ve čtvrtek dopoledne sešli kvůli jednání o novém volebním zákonu. Vláda v pondělí schválila dvě možné varianty. Zástupci Parlamentu se nakonec shodli na zachování 14 volebních krajů. O novém volebním zákonu budou i nadále jednat.

Senátoři společně se zástupci Poslanecké sněmovny jednali od čtvrtečního rána o novém volebním zákonu. Vláda už v pondělí odklepla dva možné návrhy. První počítá se zachováním 14 volebních krajů, podle druhé varianty by Česká republika byla jediným obvodem.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po jednání uvedl, že bylo úspěšné, a společně se zástupci Poslanecké sněmovny došlo ke shodě, že bude zachován systém 14 volebních krajů. Koalicím zároveň pro vstup do Poslanecké sněmovny nebude stačit jen 5 procent hlasů.

"Dnes jsme postoupili o význačný krok dál. Došlo poměrně k zásadní shodě, na které by měl návrh být postaven,“ uvedl Vystrčil.

Současná volební pravidla se musí změnit kvůli rozhodnutí Ústavního soudu ze začátku února. Přepočet hlasů na základě d’Hondtovy metody, který nahrával silnějším stranám, považoval za porušení rovnosti volebního práva a šancí. Soudu zároveň také vadilo kvórum pro koalice, jenž násobí pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny podle počtu stran, které ji tvoří.

Související obsah

Nově navržené varinty  jsou v souladu s parametry, které soud nastavil a splňují princip rovnosti hlasů i rovnosti šancí kandidujících stran.

Rozhodnutí Ústavního soudu vyvolalo vlnu nevole. Prezident Miloš Zeman neudělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka jeho předsedovi Pavlovi Rychetskému. Zrušením volebního zákona měl poškodit Českou republiku.

Související obsah

Rozhodnutí Ústavního soudu zkritizoval také premiér Andrej Babiš (ANO), který to považuje za snahu odstranit ho z politiky. "Ústavní soud definitivně ztratil všechny zábrany," prohlásil Babiš.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz