Koronavirus

Opozice rozcupovala pandemický zákon! "Má zásadní vady," tvrdí

Ještě v úterý všichni spoléhali na to, že se stihne schválit pandemický zákon tak, aby v neděli končící nouzový stav nahradil. Ve středu ho ale vrátil Sněmovně Senát. I přes to, že se premiér Andrej Babiš (ANO) snažil opozici, která má v Senátu většinu, přesvědčit, aby zákon pustila dál, nepovedlo se. Jsou v něm prý chyby a je ušitý rychlou jehlou.

Pandemický zákon by mohl umožnit ministerstvu zdravotnictví vydávat protiepidemická opatření i mimo nouzový stav. Rozhodoval by také o uzavírání obchodů a služeb. Senátoři v něm ale našli chyby, a tak ho Sněmovně vrátili k rychlé opravě. Ta ho měla v pátek schválit znovu a připraven byl i prezident.


"Prezident mi řekl, že je připraven to podepsat v pátek,“ řekl předseda ODS Jan Fiala. Jenže nakonec se odehrává scénář, se kterým asi nepočítal nikdo. Premiér na výsledek nečekal a rovnou oznámil, že chce prodloužení nouzového stavu. "Chceme nouzový stav,“ sdělil Babiš.

Související obsah


"Myslím, že tu situaci vláda řeší v chaosu, protože nemyslím, že v úterý měla jiná čísla,“ myslí si předseda Pirátů Ivan Bartoš.


Pandemickému zákonu se navíc nedaří ani v samotném Senátu. Jednání se ve středu protáhlo a část senátorů dokonce požadovala odklad schvalování na konec března. "Ten zákon má zásadní vady,“ tvrdí senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti).

Senátoři o pandemickém zákonu jednají už několik hodin:

Senát nakonec odhlasoval, že se pandemický zákon znovu vrátí k projednání do Sněmovny. Poslanci tak zřejmě v pátek budou řešit předlohu senátorů, kteří v něm chtějí navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost.

Co si o pandemickém zákonu myslí šéf poslaneckého klubu Pirátů, se podívejte v reportáži TV Nova:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz