Domácí

Nouzový stav a pandemický zákon: Podporu by mohli zajistit komunisté

V Poslanecké sněmovně se v pátek očekává dlouhé jednání. Zákonodárci by se měli zabývat schválením pandemického zákona, který jim ve středu vrátili senátoři. Vláda chce ale zároveň poslance vyzvat i k prodloužení nouzového stavu. A to většina z těch opozičních považuje za protiústavní.

Nouzový stav má přestat platit už v neděli. Pandemický zákon není schválený. Nikdo tak neví, co bude. "Hnutí SPD nepodpoří ani pandemický zákon, ani prodloužení nouzového stavu, protože takzvaný pandemický zákon je jenom jinak pojmenovaný plošný nouzový stav a ukazuje se, že ta plošná vládní opatření nejsou řešením," shrnul předseda SPD Tomio Okamura.


Podle většiny zástupců opozice by prodlužování současného nouzového stavu bylo protiústavní. Někteří politici ale zároveň uznávají, že by byl potřeba.


"Situace je nová v tom, že jsme opravdu na hraně zahlcení intenzivních lůžek, což prostě mění situaci, a je možné, že na něco by ten nouzový stav potřeba byl," prohlásila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Související obsah


"Vláda má možnost vyhlásit nový nouzový stav, pokud tak potřebuje, na 30 dní, považujeme to za mnohem čistší řešení," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.


"Jsme připraveni pandemický zákon jako stále lepší instrument než ten dlouhotrvající nouzový stav schválit," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.


V kuloárech se mluví o tom, že by vládě mohli potřebné hlasy dodat znovu komunisté. Jejich vedení prý nechá rozhodnutí na samotných poslancích.


Právě komunisté při poslední žádosti o prodloužení nouzového stavu vládu podpořit odmítli. Kabinet pak v polovině února vyhlásil po žádosti hejtmanů nový nouzový stav, který chce teď prodloužit do 31.března.
 

Jaký názor na prodloužení nouzového stavu má specialista na ústavní právo, se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz