Zahraničí

Rusové převezli Navalného z vězení. Jeho rodina netuší, kde je

Evropská unie by v příštím týdnu měla formálně stvrdit sankce proti Rusům, kteří jsou zodpovědní za uvěznění a odsouzení kritika Kremlu Alexeje Navalného. Ruské úřady ve čtvrtek Navalného převezly z moskevské věznice neznámo kam. Informace o tom, kde se nachází, nemají ani jeho právníci nebo rodinní příslušníci.

Navalnyj byl z Moskvy převezen ve čtvrtek. V pátek řekl šéf ruské vězeňské služby Alexandr Kalašnikov agentuře AFP, že aktivista míří do trestanecké kolonie. Neupřesnil do jaké. 

Způsob, jakým ruské úřady s Navalným zachází, odsoudili ministři zahraničí členských zemi EU i šéf Evropské rady Charles Michel. Unie požaduje okamžité propuštění opozičního politika.

"V pondělí se ministři zahraničí EU shodli na uvalení sankcí proti těm, kdo jsou zodpovědní za Navalného uvěznění a odsouzení. Příští týden rozhodnutí formálně stvrdíme," uvedl šéf Evropské rady Michel.

Před sankcemi Evropskou unii varoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov i prezident Vladimir Putin. Oba kroky Západu označují za zasahování do vnitřních záležitostí Ruska.

Související obsah

"Jde o neustálou agresivní snahu zpomalit náš rozvoj, vytvářet spory na našich hranicích, vyvolávat vnitřní nestabilitu a podkopávat hodnoty, které naši společnost spojují. Jde jim o oslabení a ovládnutí Ruska," řekl Putin.

Hlasitý kritik prezidenta Putina by měl podle rozhodnutí soudu ze začátku února za mřížemi strávit téměř tři roky. Zatčení Navalného, který byl v srpnu loňského roku otráven novičokem a poté se léčil v Německu, vyvolalo v Rusku masové protesty, proti kterým policie tvrdě zasahovala.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz