Domácí

Pozor na internetové obchody! Více než 70 % e-shopů porušilo loni zákon

Pozor na internetové obchody! Více než 70 % e-shopů porušilo loni zákon
Zdroj: Profimedia

Více než 70 % kontrolovaných e-shopů v loňském roce porušilo zákon. Nejčastěji se podle České obchodní inspekce (ČOI) jednalo o nekalé a klamavé obchodní praktiky. ČOI uložila celkem 637 pokut v hodnotě přes 5,3 milionu korun.

"Výsledky kontrol za rok 2020 opět potvrdily, že oblast internetového prodeje patří k těm formám obchodování, při kterých ve velké míře dochází k porušování spotřebitelské legislativy. Obchodníci často používají nekalé a klamavé obchodní praktiky a neinformují spotřebitele o podmínkách a uplatnění reklamace,“ řekl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.


Inspekce loni provedla celkem 1 144 kontrol, porušení zákona zjistila u 809 z nich, což představuje 70,7 % z celkového počtu. ČOI se snažila především reagovat na zvýšený zájem o nákupy přes internet, který byl v loňském roce výrazně ovlivněný pandemií koronaviru.

Související obsah


"Se zájmem o nákup přes internet narostlo také množství spotřebitelských podnětů, které se týkaly především reklamací, odstoupení od smlouvy a dále kvality výrobků, resp. dodání výrobků v jiné než očekávané kvalitě,“ informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.


Prodejci v roce 2020 nejčastěji neuváděli důležité informace potřebné pro odstoupení od kupní smlouvy nebo neinformovali o podmínkách a způsobu reklamace. Velmi často zákon porušovaly obchody, které v minulosti inspekce kontrolovala a zjistila, že povinnosti nedodržují.


Nejvíce porušení odhalili kontroloři v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde byl problém ve 239 případech z 263. Značné množství nedostatků odhalili také ve Středočeském kraji a v Praze, konkrétně 80,3 %.

Související obsah


Na základě zjištěných porušení právních předpisů za loňský rok uložila Česká obchodní inspekce celkem 637 pokut v hodnotě 5 324 300 korun. Nejvyšší činila 200 tisíc korun a kontroloři ji uložili společnosti Deal Extreme Czech s. r. o., která na webu www.ttop.cz využívala nekalé obchodní praktiky.


ČOI přidala v roce 2020 na seznam rizikových webů každý den jednu novou internetovou stránku. Před těmi varuje spotřebitele především kvůli nedodržování některých zákonných povinnosti a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Pandemie nahrává e-shopům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz