Domácí

Stát kompenzuje testování ve firmách, tyhle testy můžete použít. SEZNAM

Vláda v pondělí projedná povinné testování ve firmách, které mají více než 250 zaměstnanců. Od 1. března stát samotestování v podnicích kompenzuje. Ministerstvo průmyslu vydalo seznam testů, které jsou v Česku schválené a dostupné.

V souvislosti s horšící se situací ohledně koronaviru se mluví o testování v podnicích. O povinném testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci by měla v pondělí jednat vláda, povinnost by v případě schválení měla platit od 5. března.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už o víkendu ohlásil kompenzování samotestování v podnicích. "Od pondělí kompenzujeme samotestování v podnicích. Jedeme na plný plyn, celý víkend připravujeme se speciálním týmem logistiku, call centrum, metodiku pro firmy. Zapojujeme tisíce podniků z průmyslu, energetiky a dalších odvětví, výbornou práci odvádí svazy a profesní spolky," napsal Havlíček na twitteru.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo manuál k testování ve firmách. Pokud je to možné, má se využívat síť POC antigenních center, v rámci které je vyšetření plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jinak se ale doporučuje samotestování.

K testování mohou zaměstnavatelé aktuálně využít téměř 20 různých testů. Ministerstvo zveřejnilo kompletní přehled držitelů výjimky pro antigenní testy prováděné laickou osobou a jejich výrobcích. Samotné testy doporučuje pořídit v rámci standardní distribuční sítě, tedy buď ve velkém objemu přímo od distributora, nebo například v lékárně. Je nutné si uschovávat faktury kvůli možným kontrolám.

  

Není vyloučeno, aby se zaměstnanci testovali doma. V případě testování přímo v zaměstnání by měl zaměstnavatel vyčlenit vhodný prostor, kde nedochází ke koncentraci zaměstnanců. Pověření zaměstnanci, kteří budou spolupracovat při provádění testů, by měli být vybaveni ochrannými pomůckami, jako jsou brýle, respirátory, ochranné rukavice.

Související obsah

Veškeré informace o testování se zaznamenávají do přehledu provedených testů. V případě negativních testů pokračují zaměstnanci v práci. Pokud je ale test u někoho pozitivní, musí zaměstnanec informovat zaměstnavatele, bezodkladně opustit pracoviště a ihned kontaktovat poskytovatele pracovnělékařských služeb nebo například praktického lékaře. Zaměstnanec by pak měl v izolaci vyčkat na konfirmační PCR test.

Testování se neprovádí u všech zaměstnanců, výjimka se týká po určitou dobu například těch, kteří se z onemocnění covid-19 uzdravili. Seznam všech výjimek a celého průvodce testováním ve firmách najdete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz