Koronavirus

Odborníci varují: Vakcína od Pfizeru na tlouštíky nemusí fungovat

Odborníci varují: Vakcína od Pfizeru na tlouštíky nemusí fungovat
Zdroj: Getty Images

Zajímavý objev přinesli italští vědci. Podle nich vakcína od firmy Pfizer/BioNTech je až o polovinu méně účinná u obézních lidí. Tlouštíci tak potřebují buď větší dávky vakcíny, nebo další doplňující vakcínu.

Italští vědci varují, že vakcína od Pfizeru může být u obézních lidí méně účinná. Podle jejich výzkumu, který provedli na zdravotnických pracovnících s těžkou nadváhou, bylo zjištěno, že tito lidé mají až o polovinu méně protilátek než ostatní. Tito lidé by tak měli být naočkováni vícekrát nebo by jim měla být podána silnější dávka vakcíny, píše Daily Mail.


Vědci také uvedli, že obezita vede k obecně menší účinnosti vakcín, protože může zastavit normální fungování buněk. Lidé s nadváhou jsou také více ohroženi těžším průběhem nemoci či smrtí, pokud se koronavirem nakazí. Vědci tvrdí, že to může být z toho důvodu, že obézní lidé mají větší pravděpodobnost výskytu i dalších onemocnění – například cukrovky či vysokého krevního tlaku. To je tak činí zranitelnějšími.


Podle odborníků by měli být na pozoru lidé, kteří mají BMI nad 30. Právě tato a vyšší hodnoty omezují účinnost vakcín. To platí i v případě vakcíny proti chřipce. U lidí s těžkou nadváhou může být o polovinu méně účinnější.

 
"Přestože jsou zapotřebí další studie, tato data mohou být důležitá pro vývoj vakcinačních strategií zejména u obézních lidí. Pokud by naše data měla být potvrzena rozsáhlejšími studiemi, dalo by se u této populace hodnotit možnost poskytnout obézním lidem další dávku vakcíny nebo vyšší dávku," řekl Aldo Venuti z Fyzioterapeutického ústavu v Římě, který se studií zabýval.

Související obsah


Podobnou studii provedli i v Brazílii. Vědci tam přišli na to, že reinfekce covid-19 byla častější právě u lidí s vysokým BMI a právě tito lidé mají nižší imunitní reakci proti původní infekci. Závěry studie naznačují, že nejúčinnější je vakcína u mladých a štíhlých lidí či žen.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz